https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazja znikną z mapy miasta? Jaki los czeka toruńskich uczniów i nauczycieli?

(JWN)
Gimnazjum nr 3 mieści się przy ul. Żwirki i Wigury. Jest jednym z trzech samodzielnie działających gimnazjów w mieście.
Gimnazjum nr 3 mieści się przy ul. Żwirki i Wigury. Jest jednym z trzech samodzielnie działających gimnazjów w mieście. Grzegorz Olkowski
Za rok ma rozpocząć się likwidacja gimnazjów. Jaki los czeka uczniów, nauczycieli i szkoły? W Toruniu powołano zespół do spraw sieci szkół. Ma zająć się m.in. kwestią gimnazjów.

Czwartkowa inauguracja roku szkolnego w gimnazjach do radosnych nie należała. Poważne miny mieli zarówno niepewni swego losu uczniowie, jak i przerażeni wizją utraty pracy nauczyciele.

- Rozwalanie naszego dorobku, który tworzony był z takim mozołem, to nic innego jak głupota - dzieli się swoją opinią nauczycielka z 15-letnim stażem w toruńskim Gimnazjum nr 10. - Kiedy rozstawaliśmy się z uczniami przed wakacjami, byliśmy pewni, że pani minister wycofa się z pomysłu likwidacji gimnazjów. Kiedy witaliśmy ich po dwumiesięcznej przerwie, ciężko było nawet cokolwiek sensownego powiedzieć.

Przeczytaj także: Tyle zarabiają lekarze i urzędnicy z regionu [stawki]

Nastrój powolnej rezygnacji widać też po inicjatorach akcji „Ratujmy gimnazja” z Zespołu Szkół nr 24 przy ulicy Ogrodowej w Toruniu. Ich spontaniczny poryw w obronie tego typu szkół błyskawicznie rozlał się na cały kraj, zebrano ponad 220 tysięcy podpisów przeciwko planom Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dziś nauczyciele, którzy 10 miesięcy temu tak dzielnie walczyli o zachowanie gimnazjów, twierdzą, że formuła ich akcji się wyczerpała.

- Pani minister obiecała, że potraktuje nasz sprzeciw jako element konsultacji społecznych i wielokrotnie wyrażała szacunek dla naszej inicjatywy. Tymczasem okazało się, że głos 223 046 osób związanych z edukacją był nieistotny, a jedynym ukłonem w naszą stronę było zorganizowanie podsumowującej „debaty” w Toruniu i nazwanie jednego z etapów szkoły powszechnej gimnazjalnym, co odebraliśmy jako kpinę - napisali na swojej stronie autorzy akcji „Ratujmy gimnazja”.

W czerwcu, zaraz po ogłoszeniu reformatorskich planów przez minister Annę Zalewską, prezydent Torunia Michał Zaleski tak komentował sprawę likwidacji gimnazjów:

- Ze spokojem czekamy na konkretne zapisy w ustawie. Z prezentacji pani minister wynika, że żaden rocznik nie wypadnie z nauczania, a więc tylu nauczycieli, ilu jest teraz potrzebnych, nadal będzie potrzebnych. Dzieci uczą się w określonych budynkach i te budynki nadal będą przydatne. Nie ma żadnego problemu tam, gdzie są w tej chwili zespoły szkół, a mamy ich kilkanaście. Tam będzie to ewolucja naturalna. Trochę inaczej jest w przypadku samodzielnych szkół gimnazjalnych. Będzie to kwestia dookreślenia, na jakiej zasadzie da się te budynki wykorzystać.

Obecnie rzeczniczka prezydenta Anna Kulbicka-Tondel pytana o likwidację gimnazjów odpowiada trochę mniej entuzjastycznie. - Na razie nie ma decyzji w sprawie gimnazjów. Czekamy na zapowiadane projekty aktów prawnych. Będziemy zajmować się tematem także w ramach powołanego zespołu do spraw sieci szkół - mówi Anna Kulbicka-Tondel.

W Toruniu działa ponad 70 placówek oświatowych. Są wśród nich również samodzielne gimnazja. To „dwójka” z ulicy Pająkowskiego, „trójka” ze Żwirki i Wigury oraz Gimnazjum nr 21 z ulicy Morcinka.

Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty wyjaśnia, że po wprowadzeniu reformy samorządy będą miały trzy wyjścia. Od nich zależy, na co się zdecydują.

- Po pierwsze mogą wygasić gimnazjum, a budynek zostawić do swojej dyspozycji. Drugie rozwiązanie to utworzenie szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi. Trzecia opcja to przekształcenie gimnazjum w 4-letnie liceum ogólnokształcące - tłumaczy Marek Gralik.

Prognoza pogody:

(źródło: TVN Meteo/x-news)

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NOVA Centrum Edukacyjne

Myślisz, że to już za późno na edukację ?

Zamknęli Ci kierunek lub go nie utworzyli ?

Jesteś na wyższym semestrze ?

Nic straconego ! U nas nabór wiosenny trwa !

Zapisujemy na wyższe semestry!

 

Posiadamy bogatą ofertę edukacyjną - ponad 140 kierunków!

 

Zapraszamy do Sekretariatu, możesz liczyć na naszą pomoc w wyborze kierunku!

 

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Nie ma egzaminów wstępnych!

 

Wpisowe za 0 zł oraz bezpłatne kształcenie na wybranych kierunkach.

 

Wystawiamy legitymacje oraz zaświadczenia!

 

ZAINWESTUJ W SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ !!!

 

Czekamy na Ciebie przy 

ul. Krasińskiego 2 (na rogu z Gdańską)

Bydgoszcz

Tel. 790 400 178

Nova Centrum Edukacyjne 

 
r
rychu-na warcie

Czy, tow. gospodarz Zaleski zawsze wypowiada się z entuzjazmem przy ważnych osobach, byle błysnąć,nie tylko łysiną ?

M
Mateusz

Szkoła to miejsce edukacji. A wytwór jakim jest gimnazjum jest totalnym nieporozumieniem. System sprzed 1999 r. były optymalny. 8 lat szkoła podstawowa, potem co kto chce. W efekcie tyle samo lat pracy. Lament to podnosi cała świta dyrektorków, którzy stracą etaty. Niż demograficzny zmiecie znaczną część etatów w szkołach. Jak to jest w obłudnym mniemaniu nauczycieli, że z jednej strony mało zarabiają, a z drugiej tną się o etaty. Mamy wolny rynek. Zawsze mogą zmienić branżę i zarabiać więcej i przestać się żalić, że uczą bachory w szkołach. Pomimo że nie jestem zwolennikiem obecnej władzy, uważam, że należy taką reformą wprowadzić. Szkoła to miejsce nauki, a sprawą drugorzędną jest kwestia, że daje miejsce pracy nauczycielom-obłudnikom.

Przepraszam, jeżeli uraziłem prawdziwych nauczycieli z powołania.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska