Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Koronowa stworzyli niezwykły album

Adam Lewandowski
Kl. IIC: Łukasz Chmarzyński, Patrycja Gawińska, Dagmara Kamińska, Oskar Kasiorkiewicz, Klaudia Kaszubowska, Dawid Kolano, Mikołaj Makowski, Jagoda Obrzezgiewicz i Weronika Stróżyńska.
Kl. IIC: Łukasz Chmarzyński, Patrycja Gawińska, Dagmara Kamińska, Oskar Kasiorkiewicz, Klaudia Kaszubowska, Dawid Kolano, Mikołaj Makowski, Jagoda Obrzezgiewicz i Weronika Stróżyńska. H.Kulągowska-Puzio
„Duchy, diabły i wiedźmy, czyli (nie)zwykły dzień w Koronowie” - to album uczniów z Gimnazjum nr 1 nagrodzony w konkursie.

Miał być komiks, a skończyło się na opowieści turysty przybywającego do Koronowa ścieżką rowerową z Torunia. Turysta poznaje w nietypowy sposób różne tajemnicze miejsca w Koronowie. Po drodze spotyka duchy, które opowiadają mu historię obecnych atrakcji turystycznych.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Część opowieści inspirowana jest miejscowymi legendami, np. o wiedźmach z Grabiny, czy Diabelskim Młynie. Niektóre miejsca uczniowie opisują na podstawie przekazów ustnych starszych mieszkańców Koronowa. W opowieści nie brakuje opisu miejsc i zdarzeń bardzo znanych (np. byłe opactwo cystersów, kirkut i synagoga, bitwa z Krzyżakami...). Uczniowie wspominają też o zatopionej (i zapomnianej już w Koronowie) wsi Olszewka, dawnej kopalni węgla brunatnego w Gościeradzu czy nieczynnej linii kolejowej....

Praca uczniów Gimnazjum nr 1 w Koronowie została dostrzeżona i nagrodzona. Jej autorzy - uczniowie klasy IIC - zostali laureatami konkursu regionalnego pn. „Ambasadorzy małych ojczyzn”. Jego organizatorem było Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania własnym regionem oraz chęci poznania historii, kultury, dziedzictwa i atrakcji turystycznych województwa kujawsko–pomorskiego, a także popularyzacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla mieszkańców i turystów. Praca koronowskich gimnazjalistów została wykonana w formie starego albumu (pamiętnika) i przepięknie zilustrowana przez Klaudię Kaszubowską.

Z 40 nadesłanych prac z całego województwa – ich album (stworzony pod okiem pani Hanny Kuligowskiej-Puzio) „Duchy, diabły i wiedźmy, czyli (nie)zwykły dzień w Koronowie”, zdobył pierwszą nagrodę w kategorii: praca literacka. Gratulujemy!

Pogoda na dzień (23.06.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska