Dzieci ciągną do tej szkoły, ponieważ przyciągają ich świetne wyniki egzaminu gimnazjalnego starszych kolegów. Idąc w przyszłości do szkoły średniej chcą osiągnąć podobny sukces. Absolwenci Gimnazjum nr 1 w tym roku uplasowali się powyżej średniej miejskiej, powiatowej, wojewódzkiej, a nawet krajowej. - Zazwyczaj mieliśmy dobre wyniki, ale tak dobrze, że przebiliśmy średnią krajową, jeszcze nie było - mówi Tatiana Żórawska, wicedyrektor szkoły na Chmielnikach.
Przeczytaj także:Komu w Świeciu potrzebna jest kultura?
Liczby powodem do dumy
Przypomnijmy. Uczniowie gimnazjum nr 1 z części humanistycznej uzyskali średnią 27,63 punktów, gdzie na poziomie kraju ta liczba wyniosła 25,31 pkt., a w gminie Świecie tylko 22,56 pkt. Podobnie z części matematyczno-przyrodniczej: Gimnazjum nr 1 - 24,02 pkt., średnia w kraju - 23,63 pkt., a w Świeciu - 21,7 pkt. Największym sukcesem są wyniki z języka angielskiego: szkoła na Chmielnikach może się pochwalić średnią 32,03 pkt., gdzie w kraju wyniosła ona raptem 28,28 pkt., a w powiecie świeckim 24,32 pkt. Czy szkołę w czerwcu opuścił wybitny rocznik? Chyba tak, bo aż 21 absolwentów miało średnią ocen na świadectwie powyżej 5,0.
- Rocznik jak rocznik. Myślę, że na świetne wyniki testu złożyła się też w dużej mierze praca nauczycieli i to, że zawsze szczegółowo analizujemy wyniki - uściśla Żórawska.
Nabór bez problemu
Prestiż szkoły przekłada się też na spokój nauczycieli. Z powodu niżu demograficznego, a co za tym idzie mniejszej liczby uczniów, w gimnazjach brakuje godzin dla pedagogów. Nie ma tego problemu w szkole na Chmielnikach - od września w klasach pierwszych rozpocznie naukę ponad setka dzieci. Chętnie zapisują się tam absolwenci podstawówek z całej gminy.
Angielski na poziomie
Pewnie wiadomo im, że w Gimnazjum nr 1 prowadzone są dodatkowe zajęcia z przedmiotów, które są zdawane na egzaminie. Cieszą się sporą popularnością. Język angielski jest prowadzony w 12-osobowych grupach, można dotrzeć do każdego ucznia. - Mieliśmy w tym roku trzy nowe nauczycielki. Poradziły sobie doskonale. Braliśmy też udział w projektach unijnych prowadzonych przez gminę z języka angielskiego - dało to przełożenie na wynik - uważa Żórawska.
Czytaj e-wydanie »