Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GIS sprawdzi bezpieczeństwo klientów salonów kosmetycznych. Wszystko przez wzrost zakażeń po wizytach

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
GIS sprawdzi bezpieczeństwo klientów salonów kosmetycznych. Wszystko przez wzrost zakażeń po wizytach
GIS sprawdzi bezpieczeństwo klientów salonów kosmetycznych. Wszystko przez wzrost zakażeń po wizytach pixabay
Salony kosmetyczne cieszą się coraz większą popularnością. Nic więc dziwnego, że jest ich coraz więcej. Czy jedna są bezpieczne dla klientek? GIS rusza z akcją „Nie trać zdrowia dla urody”. A Ministerstwo zdrowia chce wprowadzić przepisy, w których określi, jakie narzędzia mogą być stosowane w gabinetach.

Rośnie liczba zagrożeń będących efektem zachowań w salonach tatuażu i kosmetycznych, co prowadzi do wzrostu liczby zakażeń. GIS rusza z akcją „Nie trać zdrowia dla urody”

Ministerstwo zdrowia chce wprowadzić przepisy, w których określi, jakie narzędzia mogą być stosowane w gabinetach. Można będzie stosować wyłącznie „czyste i technicznie sprawne wyroby oraz narzędzia, w stopniu zapewniającym ochronę przed szerzeniem się zakażeń i chorób zakaźnych”.

W myśl art. 16 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych, podejmujące czynności, w trakcie wykonywania, których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi.

Edukacja pracowników wybranych zawodów zwiększonego ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie prewencji (HCV, HBV, HIV) jest niezwykle ważna. Nie tylko zwiększa poziom świadczonych usług, ale również bezpieczeństwo osób z nich korzystających.

Według ministra zdrowia nowe przepisy są potrzebne, bo rośnie liczba zakażeń i chorób zakaźnych u osób, które korzystają z usług pielęgnacji i zdobienia ciała. Do zagrożeń zalicza się:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B spowodowane zakażeniem wirusem HBV,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołane zakażeniem wirusem HCV
  • zakażenie wirusem HIV.

Do zakażenia wirusami HCV, HBV i HIV dochodzi głównie poprzez krew.

Zagrożenie jest poważne. Tego typu gabinetów przybywa. Najdynamiczniej rozwija się segment usług depilacji i pielęgnacji paznokci. Tego typu miejsca powstają często w centrach handlowych w ciągach komunikacyjnych. Czy jest to miejsce, w którym można zachować wszelkie zasady higieny? Nad tym zastanawiają się w ministerstwie zdrowia.

Jak podaje Gazeta Prawna eksperci dowodzą, że wpływ na wzrost liczby zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu C mają właśnie gabinety kosmetyczne, zwłaszcza manicure. Zakażenia odnotowano od stycznia do maja tego roku już 1528 przypadków, a w analogicznym 2018 r. – 1527, podczas gdy jeszcze tym samym czasie 2010 r. było ich jedynie 887.

Wakacje coraz bliżej! To odpowiednia pora, by zaplanować stylizację na paznokcie na lato 2020. Co w tym roku będzie modne? Zobaczcie najmodniejsze wzory na paznokcie na lato. Jak oceniacie bieżące trendy w manicure?

Paznokcie na lato - trendy w manicure 2020. Najmodniejsze wz...

Na czym polega mobilny zakład kosmetyczny?/DDTVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska