Rośnie liczba zagrożeń będących efektem zachowań w salonach tatuażu i kosmetycznych, co prowadzi do wzrostu liczby zakażeń. GIS rusza z akcją „Nie trać zdrowia dla urody”
Ministerstwo zdrowia chce wprowadzić przepisy, w których określi, jakie narzędzia mogą być stosowane w gabinetach. Można będzie stosować wyłącznie „czyste i technicznie sprawne wyroby oraz narzędzia, w stopniu zapewniającym ochronę przed szerzeniem się zakażeń i chorób zakaźnych”.
W myśl art. 16 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych, podejmujące czynności, w trakcie wykonywania, których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi.
Edukacja pracowników wybranych zawodów zwiększonego ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie prewencji (HCV, HBV, HIV) jest niezwykle ważna. Nie tylko zwiększa poziom świadczonych usług, ale również bezpieczeństwo osób z nich korzystających.
Według ministra zdrowia nowe przepisy są potrzebne, bo rośnie liczba zakażeń i chorób zakaźnych u osób, które korzystają z usług pielęgnacji i zdobienia ciała. Do zagrożeń zalicza się:
- wirusowe zapalenie wątroby typu B spowodowane zakażeniem wirusem HBV,
- wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołane zakażeniem wirusem HCV
- zakażenie wirusem HIV.
Do zakażenia wirusami HCV, HBV i HIV dochodzi głównie poprzez krew.
Zagrożenie jest poważne. Tego typu gabinetów przybywa. Najdynamiczniej rozwija się segment usług depilacji i pielęgnacji paznokci. Tego typu miejsca powstają często w centrach handlowych w ciągach komunikacyjnych. Czy jest to miejsce, w którym można zachować wszelkie zasady higieny? Nad tym zastanawiają się w ministerstwie zdrowia.
Jak podaje Gazeta Prawna eksperci dowodzą, że wpływ na wzrost liczby zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu C mają właśnie gabinety kosmetyczne, zwłaszcza manicure. Zakażenia odnotowano od stycznia do maja tego roku już 1528 przypadków, a w analogicznym 2018 r. – 1527, podczas gdy jeszcze tym samym czasie 2010 r. było ich jedynie 887.
Paznokcie na lato - trendy w manicure 2020. Najmodniejsze wz...
Na czym polega mobilny zakład kosmetyczny?/DDTVN
