Ból jest zjawiskiem bardzo powszechnym, występują różne jego rodzaje. Tylko głowa może nas boleć na 129 różnych sposobów. Na przykład ból monetowy głowy opisany przed kilkoma laty. Polega na tym, że w okolicy ciemieniowej po jednej stronie występuje bolesność miejsca w kształcie monety. Po krótkim czasie ustępuje, powtarzając się lub nie.
- Bóle głowy i twarzy powstają wtedy, kiedy dochodzi do podrażnienia struktur wrażliwych na ból. Należą do nich duże naczynia podstawy mózgu, niektóre części opony twardej i miękkiej, jak również nerwy czaszkowe zawierające włókna czuciowe. Nie ma człowieka, którego by choć raz w życiu nie bolała głowa.
Chory z bólem głowy często bez zastanowienia sięga po środki farmakologiczne, które mogą zmniejszyć ból czasowo, ale choroba trwa nadal. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.
- Bóle karku - mogą być spowodowane przepukliną jądra galaretowatego (wypadnięciem dysku szyjnego) i wymagają interwencji neurochirurga.
- Bóle w odcinku piersiowym kręgosłupa - bardzo często jest to neuralgia międzyżebrowa w środkowym odcinku kręgosłupa promieniująca od okolicy międzyłopatkowej do mostka. Ten ból musi być szczególnie dokładnie zdiagnozowany, gdyż może sugerować chorobę wieńcową lub - przy silnym bólu - zawał mięśnia sercowego.
- Bóle barków - najczęściej występują po urazach w okolicy stawów barkowych, po ich oziębieniu lub przeciążeniu. Najczęściej stosowane leczenie to niesterydowe środki przeciwzapalne, akupunktura i kinesioterapia.
- Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa powstają w pierwszej fazie tworzenia się przepukliny jądra galaretowatego, po urazach, zablokowaniach stawów międzykręgowych, a nawet po silnym oziębieniu. Ból jest tak silny, że zwykłe środki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi. Jeśli ból promieniuje do nogi i utrudnia chodzenie to mamy najczęściej do czynienia z tzw. "wypadnięciem dysku" (przepukliną jądra galaretowatego).