Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Chojnice. Już wkrótce zakończy się budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów

MARIA EICHLER
Prezeska Lucyna Perlicka i kierownik budowy Artur Galla są dobrej myśli i planują oddać inwestycję z niezawionionym poślizgiem
Prezeska Lucyna Perlicka i kierownik budowy Artur Galla są dobrej myśli i planują oddać inwestycję z niezawionionym poślizgiem Maria Eichler
To już prawie finisz najpotężniejszej inwestycji śmieciowej dla dwóch powiatów - chojnickiego i człuchowskiego. Dzięki niej być może więcej odpadów zostanie przetworzonych i wykorzystanych ponownie.

Zakład Zagospodarowania Odpadów nie powstałby w Nowym Dworze, bo w tej części województwa pomorskiego taka inwestycja była planowana w Kiełpinie w gminie Człuchów. Ale samorządowcy z tej gminy bronili swojego terenu jak niepodległości i wówczas wariantem awaryjnym okazał się - przy błogosławieństwie gminy Chojnice - Nowy Dwór. Dziś na 23 ha powstaje tu olbrzymi kompleks za 46 mln zł, który obsłuży dwa powiaty - chojnicki i człuchowski.

Roboty prowadzi Skanska, a kieruje nimi Artur Galla. Dziś to plac budowy, więc tam, gdzie trwają jeszcze prace, nie wejdzie się bez kasku i ochronnej kamizelki. Także dziennikarze, zanim obejrzeli część inwestycji za płotem, musieli się odpowiednio przyodziać.

- Są tu jeszcze tradycyjne kwatery - mówi Lucyna Perlicka, prezeska spółki. - Ale miasto, największy nasz udziałowiec, będzie je rekultywować. I nie obciąży to konta naszej firmy.

Do rozruchu są jeszcze potrzebne dwa specjalistyczne urządzenia, bo dwukrotnie nie udało się rozstrzygnąć przetargów. W związku z tym trzeba było zweryfikować plany zakończenia inwestycji - zamiast końca października może to być połowa grudnia. Spółka ma na to zgodę Urzędu Marszałkowskiego.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Do wykonania są jeszcze: roboty ziemne przy kwaterze składania odpadów, prace wykończeniowe w budynku administracyjno-socjalnym, hali warsztatu naprawczego, wstępnego demontażu, sortowni i boksów do segregacji odpadów, roboty przy budowie wentylatorni i biofiltrów, montaż linii sortowniczej, dalsza budowa dróg i placów technologicznych w obrębie obiektu, układanie sieci i instalacji elektrycznych, montaż technologii kompostowni, nasadzenia zieleni.

Gdy zakład będzie gotowy, zapewni odbiór odpadów komunalnych z gmin, będzie selekcjonował odpady, odbierał zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, AGD i RTV, odpady wielkogabarytowe i budowlane, unieszkodliwiał azbest.
- To było kiedyś miejskie składowisko na terenie gminy Chojnice - przypomina burmistrz Arseniusz Finster. - Przekazaliśmy je spółce nieodpłatnie, dzięki temu miała dochód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska