Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Dąbrowa. Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków

(SZCZ)
Fot. sxc.hu
Od jesieni mieszkańcy Dąbrowy będą płacić więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka to efekt wzrostu kosztów utrzymania infrastruktury wodno-ściekowej i cen energii.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych od dnia 1 września 2010 roku przestanie istnieć Gospodarstwo Pomocnicze w Dąbrowie. Gospodarstwo prowadziło działalność komunalną, świadczyło m.in. usługi w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków. Gospodarstwo sprzedawało też wodę dla Radłowa (gm. Pakość), Wójcina (gm. Żnin) i Szerokiego Kamienia (gm. Barcin).

Zamiast gospodarstwa - urząd

Zadania gospodarstwa pomocniczego przejmie bezpośrednio Urząd Gminy w Dąbrowie. Z początkiem września przejmie on eksploatację i utrzymanie oczyszczalni ścieków mechaniczno-biologiczno-chemicznej w Dąbrowie i hydroforni w Krzekotowie.

Do oczyszczalni są kierowane ścieki z Dąbrowy, Parlina, Parlinka, Słaboszewka oraz z części Mokrego. 60 proc. gospodarstw domowych gminie jest obecnie skanalizowanych. Z pozostałych miejscowości, w tym ze Szczepanowa, ścieki odbiera oczyszczalnia w Sadłogoszczu (gm. Barcin).

- Oba nasze obiekty komunalne wymagają dużych nakładów finansowych na remonty. A technologiczne możliwości oczyszczalni ścieków są w pełni wykorzystane. Jest ona eksploatowana od 1998 roku. Dlatego też w kosztach kalkulacyjnych nowych taryf za wodę i ścieki, które wejdą w życie 1 września, uwzględniono w większym zakresie wydatki na amortyzację środków trwałych twierdzi Marcin Barczykowski, sekretarz gminy. - Tym samym będą one miały wpływ na nowe opłaty za wodę i ścieki. Z budżetu gminy zostanie przekazana też zwiększona dotacja do ścieków na złagodzenie kosztów ponoszonych przez mieszkańców, jak i na utrzymanie w dobrym stanie technicznym urządzeń komunalnych.

Gmina też dopłaci

Cena metra sześciennego wody dla gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych i placówek oświatowych wzrośnie o 23 grosze netto. A dla odbiorców tzw. grupy drugiej , czyli przedsiębiorstw o 21 gr. Natomiast taryfa za ścieki będzie wyższa aż o 9,62 zł, także za m sześć. Do ceny netto należy jeszcze doliczyć 7-procentowy podatek VAT. Z powodu znacznego podniesienia taryfy za ścieki, samorząd złagodzi skutki kosztów przez dopłaty. Spowoduje to obniżenie cen dla mieszkańców do 2,84 zł za m sześć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska