Podczas ostatniej sesji radni gminy zdecydowali, że "podstawówka" w tej wsi przestanie istnieć.
Dyskusja o tym, czy szkoła powinna zostać zamknięta, w gminie Dębowa Łąka toczyła się przez ostatnich 10 lat. Osiem lat temu, po raz pierwszy, uchwała o likwidacji szkoły stanęła na sesji. Rodzce uczniów nie chcieli na to pozwolić i ówcześni radni również nie wyrazili zgody na zamknięcie "podstawówki" w Lipnicy.
Radnych obecnej kadencji, rodzicom nie udało się przekonać. Nie wystarczyły ich apele i argumenty, podnoszone nawet jeszcze tuż przed głosowaniem. Z sali padały opinie, że szkoła jest obiektem kulturotwórczym, że dzieci w lipnickiej szkole czują się bezpiecznie, że "podstawówka" ma bardzo wysoki poziom nauczania...
Kiedy radni podejmowali decyzję, 10 z nich podniosło rękę na "tak" dla likwidacji szkoły. Dwoje radnych zagłosowało "przeciw", a dwoje wstrzymało się od głosu.
Zgoda większości radnych oznacza, że obecni uczniowie szkoły w Lipnicy od 1 września będą dowożeni do placówki w Wielkich Radowiskach. Samorządowcy są jednak przekonani, że organizacja transportu dla dzieci będzie tańsza od utrzymywania szkoły.
- Likwidacja Szkoły Podstawowej w Lipnicy daje pozostałym placówkom szansę na rozwijanie się. "Podstawówki" będą mogły w pełni realizować program nauczania. Będzie więcej pieniędzy na pracę z uczniami zdolnymi, ale także na zajęcia wyrównawcze dla słabszych - przekonuje Stanisław Szarowski, wójt gminy Dębowa Łąka.
A co stanie się z budynkiem szkoły? Mieszkańcy Lipnicy i okolic już kilka lat temu powołali stowarzyszenie, które miało w tym budynku utworzyć szkołę społeczną. - Na pewno na to nie zezwolimy - mówi wójt Szarowski. - Uruchomienie społecznej szkoły w Lipnicy byłoby równoznaczne z zaprzestaniem reformy sytemu oświaty na terenie gminy.
Wójt zapewnia jednak, że w budynku może powstać miniprzedszkole oraz świetlica wiejska.
W związku z likwidacją szkoły w Lipnicy, radni musieli zmienić także podział gminy na okręgi szkolne. Z czterech zostały trzy: Dębowa Łąka, Łobdowo i Wielkie Radowska. Za zmianą okręgów głosowało 12 radnych, dwoje się wstrzymało.