Prace badawcze poprowadzi archeolog Robert Grochowski, który od samego początku zajmuje się badaniem historii kopalń w Pile. W badaniach biorą udział mieszkańcy wsi.
Tegoroczne prace finansowane są przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu oraz Unię w ramach projektu "Ekomuzeum Węgla Brunatnego - etap II" dofinansowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Badania przeprowadzone są dzięki uprzejmości gminy Gostycyn, która udostępniła stowarzyszeniu grunt do badań.
- W tym sezonie badawczym zakładamy odsłonięcie pozostałości zabudowy tzw. "Starej Chaty", czyli jednego z najstarszych kompleksów zabudowań znajdujących się w naszej miejscowości, który wybudowano na cele mieszkalne dla pracowników górniczych pierwszej kopalni węgla brunatnego "Buko" - informuje w stowarzyszeniu. - Planujemy również zlokalizowanie i zbadanie szybu górniczego kopalni Buko o głębokości 19,6 m oraz zabudowy kopalni z okresu 1890 - 1900 w postaci kuźni, maszynowni i magazynu węgla.
W ramach badań przeprowadzone i utrwalone zostaną relacje świadków czasów funkcjonowania kopalń, młyna, tartaku i cegielni. - Bardzo prosimy mieszkańców, którzy mają informacje na temat kopalń, cegielni, tartaku lub młyna w Pile o kontakt z nami: 602 617 479. Bardzo chętnie posłuchamy wspomnień mieszkańców i je spiszemy dla potomnych. Bardzo takie wspomnienia ułatwiają nam prace badawcze, bo to, co znajdujemy w ziemi, to nie wszystko - mówi Wojciech Weyna z "Buko". - Jeśli ktoś posiada stare zdjęcia, które zrobione były w Pile, to z chęcią je obejrzymy. Wiemy, że w Pile były swego czasu organizowane rajdy motocrossowe w starej żwirowni i jeśli ktoś posiada fotografie lub pamięta, to prosimy o kontakt. Poszukujemy też informacji i zdjęć na temat garncarstwa w Pile. Pomoże nam to lepiej poznać historię miejscowości i ludzi oraz w przyszłości wydać album ze starymi fotografiami naszej miejscowości i jej mieszkańców.
O prowadzonych prac można poczytać na bieżąco w "Dzienniku badań archeologicznych 2012" w dziale Galeria - badania archeologiczne na stronie stowarzyszenia Buko.