Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gostycyn. Historia Wielkiego Mędromierza na kartkach książki

(jw)
Ewelina Olejniczak, sołtyska Wielkiego Mędromierza zbierała informacje od  mieszkańców.
Ewelina Olejniczak, sołtyska Wielkiego Mędromierza zbierała informacje od mieszkańców. Janina Waszczuk
Z okazji obchodów 700-lecia wsi wyjdzie książka pt. "Wielki Mędromierz 1313-2013. Dziedzictwo przeszłości“. Jej opracowaniem zajął się regionalista Marek Sass. Ale pomogli mieszkańcy.

Marek Sass, który zajął się stroną historyczną przy opracowywaniu wydawnictwa, podkreśla, że autorami tej książki są wszyscy mieszkańcy oraz osoby związane z tą wsią.

Bez nich i ich zaangażowania nie byłoby książki i wspomnień. - Mam nadzieję, że książka to dopiero początek - mówi Marek Sass. - To jest piękne, że mieszkańcom się chce angażować. Jubileusz wsi to taki bodziec, który dopiero otworzy lawinę wspomnień. Jak twierdzi regionalista, z mieszkańcami wsi współpracuje się wspaniale. Praca nad książką to nie tylko ostatni rok, ale wiele osób było zaangażowanych już wcześniej. Trzeba wymienić Mirosławę Przytarską z biblioteki, Iwonę Śpicę, Ewę Lorczak i oczywiście sołtyskę Ewelinę Olejniczak. Współpracował też ksiądz Krzysztof Koch, który opracował historię miejscowej parafii.

Książka składa się z części tematycznych i chronologicznych. - Gdy podejmujemy wątek szkoły, to zajmuję się tym tematem od najstarszych wydarzeń do współczesnych. Jeśli piszę o organizacjach, to tak samo. Chciałem, żeby te informacje były ułożone i nie mieszały się - dodaje Sass.

Całość uzupełniona jest archiwalnymi fotografiami i tu jest duża zasługa Mirosławy Przytarskiej, która już kilka lat temu zorganizowała wystawę takich zdjęć w miejscowej bibliotece.

Wielki Mędromierz jest najstarszą wsią na Pomorzu. Data 1313 r. to są pierwsze wzmianki o wsi, a badania archeologiczne wskazują, że istniała ona wcześniej. - Piękna jest legenda o dzwonach kościelnych i o budowie wieży przykościelnej - mówi Marek Sass. - Wspaniałe jest to, że mieszkańcy mają dużą świadomość bogatej przeszłości i kultywują ją. To, że powstała "Wioska Miodowa“, to nie przypadek. Przodkowie też to robili, zajmowali się pszczelarstwem. Duża jest motywacja mieszkańców do dobrego działania i zachowania wspomnień. Cieszę się, że mnie wybrano do redagowania tej publikacji. To dla mnie zaszczyt. Wiedzę historyczną czerpałem z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy i Książnicy w Toruniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska