Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Grudziądz chce zlikwidować dwie podstawówki

Przemysław Decker
Do szkoły podstawowej w Węgrowie chodzi obecnie 37 uczniów
Do szkoły podstawowej w Węgrowie chodzi obecnie 37 uczniów materiały SP Węgrowo
W planie jest likwidacja podstawówek w Węgrowie i Wielkim Wełczu. Decyzja musi zapaść w lutym. - Należy ona do radnych - zaznacza wójt Tesmer. Niektórzy z nich już mówią: - Nie zgodzimy się! A nauczyciele dodają: - Będziemy walczyć!

Zarówno w Węgrowie jak i Wielkim Wełczu zapanowała konsternacja. Na uczniów, rodziców i nauczycieli jak grom za jasnego nieba spadła informacja, że urzędnicy przygotowali projekty uchwał w sprawie zamiaru likwidacji obu szkół.

- Martwimy się o podopiecznych i pracę - przyznaje Iwona Fijałkowska, dyrektor szkoły we Wielkim Wełczu.

Wójt Tesmer zaznacza: - Nic jeszcze nie jest przesądzone.

Dlaczego wybór padł na te podstawówki? - Bo uczęszcza do nich najmniej uczniów - odpowiada włodarz gminy. Uważa on, że samorządu nie stać na utrzymywanie małych placówek. A przekazywana przez państwo subwencja oświatowa nie wystarcza. W tym roku ma ona wynieść ok. 7,6 mln. Gminę zaś utrzymanie szkół ma kosztować ponad 11 mln.

- Ta różnica jest za duża - twierdzi Bogusław Drozdowski, kierownik referatu oświaty w urzędzie gminy Grudziądz.
Jeśli radni dadzą "zielone światło", od nowego roku szkolnego uczniowie z Węgrowa będą dojeżdżali na lekcje do Piask. Ci z Wielkiego Wełcza trafią zaś do szkoły w Mokrem.

W obu placówkach na pełnych etatach pracuje po 6 nauczycieli. Co się z nimi stanie? - Kadra pedagogiczna zostanie zagospodarowana - zapewnia Bogusław Drozdowski.

Pewne jest, że nauczyciele i rodzice uczniów będą walczyli o utrzymanie placówek. - Będę stał po ich stronie. Choć niektóre argumenty urzędników są przekonujące - twierdzi Henryk Makowski, radny z Wielkiego Wełcza.

Przewodnicząca rady mówi: "nie"

Głośne "nie" likwidacji szkół mówi też Hanna Guzowska, sołtys Węgrowa i przewodnicząca rady gminy.
Sylwia Murawska, dyrektor podstawówki w Węgrowie podkreśla: - Mamy dobrze wyposażoną szkołę, a nasi uczniowie odnoszą liczne sukcesy. Nie chcemy żeby ten dorobek został zmarnowany.

Podstawówka w Węgrowie ma 37 uczniów. Do tego trzeba doliczyć kilkanaścioro dzieci z "zerówki". Do Wielkiego Wełcza uczęszcza 17 uczniów i czworo "zerówkowiczów".

Urzędnicy chcą, aby docelowo na terenie gminy działały tylko cztery duże i nowoczesne zespoły szkół: Mokre, Ruda, Piaski, Wałdowo Szlacheckie.

Wójt wyjaśnia, że likwidacja dwóch szkół to pierwszy krok. Czy drugim krokiem ma być zamknięcie którejś z pozostałych szkół: w Dusocinie, Nowej Wsi, albo Sosnówce? Kiedy może to nastąpić? - Jeszcze nie wiem czy drugi krok będzie potrzebny - odpowiada Jan Tesmer.

Czy w innych gminach szkoły będą zamykane? - Rozważamy reorganizację placówki w Dąbrówce Królewskiej - odpowiada Halina Kowalkowska, wójt gminy Gruta. Zaznacza: - Ostateczne decyzje nie zapadły

Henryk Szpringiel, wójt Rogóźna: - Nie jestem w stanie nic powiedzieć. Najpierw muszę się spotkać z dyrektorami.

Zmian nie powinno być w Świeciu nad Osą, Radzyniu Chełmińskim i Łasinie.

Wiadomości z Grudziądza

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska