W ubiegłym roku nowoczesne centrum targowe otwarto w Nakle nad Notecią. Podobną inwestycję planuje teraz gmina Koronowo. Kto choć raz był w dzień targowy na zakupach wie, że zmiany na targowisku są potrzebne.
Okolice „Starej Rzeźni” upodobali sobie sprzedawcy warzyw i owoców. Tu towary wyłożone są przynajmniej na straganach. Jednak wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów dalej, w stronę hali widowiskowo-sportowej, by zobaczyć kupców handlujących z kartonów i plandek rozłożonych bezpośrednio na ziemi lub na trawnikach. Pół biedy, gdy jest sucho. W deszczowy dzień trawa często rozmięka, robi się błoto. Do niektórych wystawców trudno dojść suchą stopą
To Cię może również zainteresować
- 30 lat temu handel prowadzono w okolicach ulicy Targowej, niedaleko siedziby Zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Koronowie. Na początku lat 90. przyjeżdżali tam Rosjanie ze swoim towarem. Nasi kupcy też tam handlowali. Ale to daleko, to miejsce oddalone od centrum. Handlowcy przenieśli się więc tam, gdzie klienta łatwiej im było znaleźć. Musimy to teraz uporządkować – informuje Sławomir Marszelski, wiceburmistrz Koronowa.
Na początek wizualizacja
Władze gminy uznały, że w sprawie targowiska miejskiego czas na zmiany. Zrobiono już pierwszy krok. Przygotowano wstępną wizualizację zagospodarowania terenu przy ul. Witosa, w tym targowiska w Koronowie. Jakie są plany?
Samorząd chce postawić halę targową o powierzchni 2600 m kw., w której znajdzie się 151 stanowisk handlowych. Kupcy będą mogli prowadzić handel w wydzielonych boksach, ale też z samochodów oraz ze stołów (tzw. pchli targ).
- Zadaszenie hali będą stanowiły zielone dachy z powierzchnią biologicznie czynną – informują pracownicy ratusza.
W planach jest także budowa magazynu na potrzeby targowiska, wiaty śmietnikowej i toalety. Całość – dla bezpieczeństwa - objęta ma być monitoringiem.
Zmieni się bardzo wygląd ul. Wąskotorowej. W miejscu stoisk handlowych zaplanowano ciąg pieszojezdny z miejscem do wypoczynku. Stanąć tu mają ławki z pergolami przypominającymi perony. To nawiązanie do historii kolejki wąskotorowej w Koronowie. Dodatkowe elementy nawiązujące do tego zamysłu to specjalne oświetlenie i nawierzchnia oraz rzeźba kolejki.
Projekt przewiduje również uporządkowanie terenu przy ulicy Pomianowskiego w Koronowie, koło cmentarza. Pojawi się tu zieleń parkowa, staną ławki. Z kolei przy skrzyżowaniu ulic Witosa i Bukowej powstać ma park sensoryczny ze ścieżką bosych stóp, strefę szumiących traw i obiektami małej architektury.
Będzie także gdzie zaparkować
Nie zapomniano też o kierowcach. W strefie parkingowej powstać ma dla nich 180 miejsc postojowych.
Wielu mieszkańców Koronowa życzliwie ocenia wizualizację. Podkreślają, że są „za” takimi rozwiązaniami. „Wygląda ciekawie”, „Pięknie zagospodarowane miejsce”, „Elegancko. A jednak można” - piszą internauci. A co teraz w tej sprawie się dzieje?
- Nowy obiekt służył będzie rolnikom, handlowcom i mieszkańcom Koronowa. Gotowa jest wizualizacja, trwają prace nad projektem budowlanym. To jeszcze trochę potrwa. Gdy etap projektowania zostanie zakończony będzie można ogłosić przetarg na budowę – informuje wiceburmistrz Marszelski.
