Inicjatywa, wsparta przez wójta Andrzeja Szychulskiego, pojawiła się dwa lata temu. W szkole podstawowej w Jastrzębiu przeprowadzony został gminny konkurs na projekt herbu. To co zaproponowały dzieci - zresztą z wielkim talentem i pomysłowością - nie mogło być oczywiście podstawą do budowania oficjalnego herbu gminy, ale pokazało, że inicjatywa władz padła na dobry grunt. Wójt Andrzej Szychulski wystąpił więc do rady z inicjatywą opracowania naukowego wzoru herbu samorządowego.
- Na początku mieliśmy trzy wzory robocze, ale o opracowanie ostatecznego poprosiliśmy profesora Krzysztofa Mikulskiego z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, specjalistę w zakresie heraldyki - mówi Krzysztof Malik, sekretarz gminy. - Na przełomie wieków w naszym regionie zamieszkiwało lub posiadało swoje dobra wiele rodów szlacheckich posługujących się swoimi herbami. Tak więc gmina Lipno posiada własne tradycje heraldyczne, których dzieje oraz koncepcję i opis symboli pan profesor zawarł w swoim opracowaniu. Na przełomie wieków na w naszym regionie zamieszkiwało lub posiadało swoje dobra wiele rodów szlacheckich posługujących się swoimi herbami.
Sprawa jednak nie była tak prosta. Projekty herbów gminnych czy flag muszą być zaopiniowane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji pod kątem zgodności z zasadami heraldyki, weksykologii, czyli nauki o chorągwiach i flagach oraz z miejscową tradycją historyczną. Ostatecznie, po półrocznej korespondencji, projekt został zatwierdzony. Dodajmy, że autorem projektów graficznych jest artysta plastyk Lech Tadeusz Karczewski.
Czytaj e-wydanie »