MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znani. Lubiani. Ludzie czynu. Oto Zasłużeni Społeczni Działacze Kultury i Sportu z gminy Grudziądz. Mamy zdjęcia

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Pięć osób i jedno stowarzyszenie z terenu gminy Grudziądz otrzymało statuetki z okazji Dnia Społecznego Działacza Kultury i Sportu w gminie Grudziądz.
Pięć osób i jedno stowarzyszenie z terenu gminy Grudziądz otrzymało statuetki z okazji Dnia Społecznego Działacza Kultury i Sportu w gminie Grudziądz. Aleksandra Pasis
To dzięki nim mieszkańcy sołectw się integrują. Mają głowy pełne pomysłów. Zawsze chętni do pomocy i współpracy. Sześcioro działaczy kultury z gminy Grudziądz zostało uhonorowanych okolicznościowymi statuetkami.

Działacze kultury i sportu z gminy Grudziądz wyróżnieni w 2024 roku:

  • Robert Malinowski

  • Stowarzyszenie "Q Przyszłości" z Wałdowa Szlacheckiego

  • Tadeusz Zamyślewski

  • Ewa Czyżo

  • Dorota Marchlewicz

  • Anna Matuszak

"To osoba od której emanuje ciepło i pozytywna energia, zaangażowana jak mało kto w życie swojej małej ojczyzny gdzie pełni rolę animatora życia kulturalnego, opiekuje się świetlicą wiejską, która żyje i pięknieje" - czytamy w uzasadnieniu nominacji Nagrody dla Doroty Marchlewicz.

- To wyjątkowe wyróżnienie, które napawa mnie duma i zobowiązuje do kontynuowania wysiłku na rzecz rozwoju wsi - odbierając dyplom i statuetkę mówiła Dorota Marchlewicz, opiekunka świetlicy wiejskiej w Sosnówce. - Czuję się zmotywowana do jeszcze większych działań.

Pani Dorota gospodarzem świetlicy jest od stycznia br. - Poprzedni opiekunowie zrezygnowali i tak obecna pani sołtys zaproponowała abym to ja przejęła te obowiązki jednocześnie deklarując współpracę. Chodziło nam o to, aby to miejsce żyło dla mieszkańców, a nie tylko by odbywały się tam imprezy komercyjne i raz czy dwa razy w roku zebrania - mówi Dorota Marchlewicz.

Dorota Marchlewicz
Dorota Marchlewicz Aleksandra Pasis

A pomysłów nie brakuje... - Nie ma co ukrywać, że odkąd zamknięta została szkoła w Sosnówce, która była takim miejscem integracji, to wieś jakby "umarła" , więc teraz tę funkcję przejęła świetlica - dodaje Dorota Marchlewicz. - Poprzez różne spotkania, akcje, warsztaty które organizujemy ludzie chętnie tu się pojawiają, rozmawiają, bawią się.

"Przydałby się nowy narybek"

Statuetka została przyznana także organizacji: Stowarzyszeniu "Q Przyszłości" z Wałdowa Szlacheckiego. "To grupa aktywnych osób, które ponad 12 lat temu zebrały się w jeden z miejscowości gminy Grudziądz i doszły do wniosku, że są gotowe wziąć sprawy wsi w swoje ręce. Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców postanowiły założyć stowarzyszenie i działać. Często pozyskują środki zewnętrzne na realizację wielu projektów dzięki którym ich sołectwo prężnie się rozwija i pięknieje" - czytamy uzasadnienie.

W imieniu Stowarzyszenia statuetkę "Zasłużony Społeczny Działacz Kultury i Sportu" odebrały Lila Elwertowska i Renata Wiśniewska: - To duże wyróżnienie dla nas - przyznają panie w rozmowie z "Pomorską". - W zasadzie jesteśmy pierwszym stowarzyszeniem na terenie gminy Grudziądz, a co za tym idzie przez te wszystkie lata zrealizowaliśmy mnóstwo projektów. Były wzloty i upadki, ale przez te kilkanaście lat działalności to nie mogłoby być inaczej. Marzy nam się jakiś nowy, młody "narybek", który tchnąłby nową energię.

Lila Elwertowska (od lewej) i Renata Wiśniewska ze Stowarzyszenia
Lila Elwertowska (od lewej) i Renata Wiśniewska ze Stowarzyszenia Aleksandra Pasis

"Q Przyszłości" liczy 30 członków. - Są wśród nas osoby, które nigdy nie odmawiają pomocy. Wspólnie we współpracy z sołtysem jak i urzędnikami z gminy i innymi organizacjami dużo udało nam się zdziałać przez te kilkanaście lat - podkreślały Lila Elwertowska i Renata Wiśniewska. I wymieniały m. in. rondo, park wiejski, świetlica, pomieszczenie gospodarcze i wiele, wiele innych...

Czytaj też:

Pracowici. Zaangażowani. Z pomysłami na rozwój i integrację swoich wsi

Pozostali, którzy zostali docenieni i otrzymali statuetki "Zasłużony Społeczny Działacz Kultury i Sportu" to:

  • Robert Malinowski z Rudy: "Człowiek o szerokich horyzontach, znany, lubiany a przy tym niezwykle skromny. Trener, nauczyciel, dyrektor szkoły w Grudziądzu. W latach 2006 - 2018 prezydent Grudziądza, a obecnie radny sejmiku wojewódzkiego"

Robert Malinowski
Robert Malinowski Nadesłane/GOKiS
  • Tadeusz Zamyślewski z Mokrego: "Przez lata związany z piłką nożną, której fanem pozostaje nadal. Organizator piłkarskiej ligi Bażyny i opiekun piłkarskiej drużyny Bażyny Jutex. Dla wyciszenia gra w szachy i uczy tej gry także innych w miejscowej szkole. Jeśli trzeba: konferansjer, wodzirej, przewodnik. Człowiek czynu" .

Tadeusz Zamyślewski
Tadeusz Zamyślewski Aleksandra Pasis
  • Ewa Czyżo z Nowej Wsi: Kobieta - wulkan energii. Od wielu lat jest członkiem rady sołeckiej, służąc wiedzą i doświadczeniem. Wspiera szkołę, pomaga mieszkańcom. Dzięki jej determinacji i zaangażowaniu w 2023 roku została odnowiona figurka Matki Bożej przy której odnowiono i poświęcono tablicę upamiętniającą mieszkańców wsi zamordowanych 29 października 1939 roku.

Ewa Czyżo
Ewa Czyżo Aleksandra Pasis
  • Anna Matuszak ze Świerkocina: od lat angażuje się w życie kulturalne swojej miejscowości, pomysłowa, pracowita, otwarta na ludzi i ich oczekiwania. Została nowym sołtysem Świerkocina.

Anna Matuszak
Anna Matuszak Aleksandra Pasis

Drugą kadencję dyrektor Małgorzaty Kaszuby zaakcentowali pracownicy

Uroczystości, która odbyła się w Gminny Ośrodku Kultury i Sportu w Małym Rudniku towarzyszyło jeszcze jedno wydarzenie... które było niespodzianką przygotowaną przez pracowników GOKiS-u dla dyrektor Małgorzaty Kaszuby bowiem została ona drugą kadencję szefową tego obiektu.

- Gdy dziesięć lat temu zaczynała swoją przygodę z szeroko pojętą działalnością kulturalną pewnie nie do końca zdawała sobie sprawę na co się pisze - rozpoczął Wojtek Mikołajczak, pracownik GOKiS-u - Ale jak widać po działalności Ośrodka daje radę i to śpiewająco. Pani Gosiu, my pracownicy GOKiS pragniemy podziękować za codzienny trud wkładany w Pani pracę.

Aleksandra Pasis

W wyraz uznania i podziękowań, pracownicy przekazali dyrektor Kaszubie kwiaty i upominek. Był to bardzo wzruszający moment uroczystości.

Dzieje się w kulturze i rozrywce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska