Działacze kultury i sportu z gminy Grudziądz wyróżnieni w 2024 roku:
Robert Malinowski
Stowarzyszenie "Q Przyszłości" z Wałdowa Szlacheckiego
Tadeusz Zamyślewski
Ewa Czyżo
Dorota Marchlewicz
Anna Matuszak
"To osoba od której emanuje ciepło i pozytywna energia, zaangażowana jak mało kto w życie swojej małej ojczyzny gdzie pełni rolę animatora życia kulturalnego, opiekuje się świetlicą wiejską, która żyje i pięknieje" - czytamy w uzasadnieniu nominacji Nagrody dla Doroty Marchlewicz.
- To wyjątkowe wyróżnienie, które napawa mnie duma i zobowiązuje do kontynuowania wysiłku na rzecz rozwoju wsi - odbierając dyplom i statuetkę mówiła Dorota Marchlewicz, opiekunka świetlicy wiejskiej w Sosnówce. - Czuję się zmotywowana do jeszcze większych działań.
Pani Dorota gospodarzem świetlicy jest od stycznia br. - Poprzedni opiekunowie zrezygnowali i tak obecna pani sołtys zaproponowała abym to ja przejęła te obowiązki jednocześnie deklarując współpracę. Chodziło nam o to, aby to miejsce żyło dla mieszkańców, a nie tylko by odbywały się tam imprezy komercyjne i raz czy dwa razy w roku zebrania - mówi Dorota Marchlewicz.

A pomysłów nie brakuje... - Nie ma co ukrywać, że odkąd zamknięta została szkoła w Sosnówce, która była takim miejscem integracji, to wieś jakby "umarła" , więc teraz tę funkcję przejęła świetlica - dodaje Dorota Marchlewicz. - Poprzez różne spotkania, akcje, warsztaty które organizujemy ludzie chętnie tu się pojawiają, rozmawiają, bawią się.
"Przydałby się nowy narybek"
Statuetka została przyznana także organizacji: Stowarzyszeniu "Q Przyszłości" z Wałdowa Szlacheckiego. "To grupa aktywnych osób, które ponad 12 lat temu zebrały się w jeden z miejscowości gminy Grudziądz i doszły do wniosku, że są gotowe wziąć sprawy wsi w swoje ręce. Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców postanowiły założyć stowarzyszenie i działać. Często pozyskują środki zewnętrzne na realizację wielu projektów dzięki którym ich sołectwo prężnie się rozwija i pięknieje" - czytamy uzasadnienie.
W imieniu Stowarzyszenia statuetkę "Zasłużony Społeczny Działacz Kultury i Sportu" odebrały Lila Elwertowska i Renata Wiśniewska: - To duże wyróżnienie dla nas - przyznają panie w rozmowie z "Pomorską". - W zasadzie jesteśmy pierwszym stowarzyszeniem na terenie gminy Grudziądz, a co za tym idzie przez te wszystkie lata zrealizowaliśmy mnóstwo projektów. Były wzloty i upadki, ale przez te kilkanaście lat działalności to nie mogłoby być inaczej. Marzy nam się jakiś nowy, młody "narybek", który tchnąłby nową energię.

"Q Przyszłości" liczy 30 członków. - Są wśród nas osoby, które nigdy nie odmawiają pomocy. Wspólnie we współpracy z sołtysem jak i urzędnikami z gminy i innymi organizacjami dużo udało nam się zdziałać przez te kilkanaście lat - podkreślały Lila Elwertowska i Renata Wiśniewska. I wymieniały m. in. rondo, park wiejski, świetlica, pomieszczenie gospodarcze i wiele, wiele innych...
Czytaj też:
Pracowici. Zaangażowani. Z pomysłami na rozwój i integrację swoich wsi
Pozostali, którzy zostali docenieni i otrzymali statuetki "Zasłużony Społeczny Działacz Kultury i Sportu" to:
Robert Malinowski z Rudy: "Człowiek o szerokich horyzontach, znany, lubiany a przy tym niezwykle skromny. Trener, nauczyciel, dyrektor szkoły w Grudziądzu. W latach 2006 - 2018 prezydent Grudziądza, a obecnie radny sejmiku wojewódzkiego"

Tadeusz Zamyślewski z Mokrego: "Przez lata związany z piłką nożną, której fanem pozostaje nadal. Organizator piłkarskiej ligi Bażyny i opiekun piłkarskiej drużyny Bażyny Jutex. Dla wyciszenia gra w szachy i uczy tej gry także innych w miejscowej szkole. Jeśli trzeba: konferansjer, wodzirej, przewodnik. Człowiek czynu" .

Ewa Czyżo z Nowej Wsi: Kobieta - wulkan energii. Od wielu lat jest członkiem rady sołeckiej, służąc wiedzą i doświadczeniem. Wspiera szkołę, pomaga mieszkańcom. Dzięki jej determinacji i zaangażowaniu w 2023 roku została odnowiona figurka Matki Bożej przy której odnowiono i poświęcono tablicę upamiętniającą mieszkańców wsi zamordowanych 29 października 1939 roku.

Anna Matuszak ze Świerkocina: od lat angażuje się w życie kulturalne swojej miejscowości, pomysłowa, pracowita, otwarta na ludzi i ich oczekiwania. Została nowym sołtysem Świerkocina.

Drugą kadencję dyrektor Małgorzaty Kaszuby zaakcentowali pracownicy
Uroczystości, która odbyła się w Gminny Ośrodku Kultury i Sportu w Małym Rudniku towarzyszyło jeszcze jedno wydarzenie... które było niespodzianką przygotowaną przez pracowników GOKiS-u dla dyrektor Małgorzaty Kaszuby bowiem została ona drugą kadencję szefową tego obiektu.
- Gdy dziesięć lat temu zaczynała swoją przygodę z szeroko pojętą działalnością kulturalną pewnie nie do końca zdawała sobie sprawę na co się pisze - rozpoczął Wojtek Mikołajczak, pracownik GOKiS-u - Ale jak widać po działalności Ośrodka daje radę i to śpiewająco. Pani Gosiu, my pracownicy GOKiS pragniemy podziękować za codzienny trud wkładany w Pani pracę.

W wyraz uznania i podziękowań, pracownicy przekazali dyrektor Kaszubie kwiaty i upominek. Był to bardzo wzruszający moment uroczystości.
Dzieje się w kulturze i rozrywce
