https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mogilno Wciąż nie wiadomo jaka będzie przyszłość poewangelickiej świątyni w Kwieciszewie

AGNIESZKA NAWROCKA [email protected] tel. 52 357 22 33
Ekspertyza inż. Janusza Kowalskiego wykazała, że konieczne jest
Ekspertyza inż. Janusza Kowalskiego wykazała, że konieczne jest Fot. Agnieszka Nawrocka
Właśnie się zakończyły roboty przy zabezpieczaniu poewangelickiego kościoła w Kwieciszewie. Jednocześnie trwają starania o wpisanie obiektu do rejestru zabytków.

Mieszkańcy Kwieciszewa wciąż starają się, by wyremontować i zagospodarować, stojący w centrum miejscowości kościół poewangelicki.

Według ekspertyzy stan budynku jest niezły

Dr inż. Janusz Kowalski wykonał techniczną ekspertyzę obiektu. Jak mówi Maciej Gajewicz, z Grupy Odnowy Kwieciszewa z ekspertyzy wynika, że w całkiem niezłym stanie są mury i fundamenty, które tylko miejscami są zniszczone. W znacznie gorszym stanie jest natomiast strop oraz drewniana konstrukcja dachu i jego opierzenie. Ekspertyza inż. Kowalskiego zawiera projekt koniecznych remontów. Jednymi z pilnych zadań są prace zabezpieczające dach, które właśnie się zakończyły. Roboty zleciło starostwo powiatowe w Mogilnie, a na ich prowadzenie dotację przekazał urząd wojewódzki.

Zrobią tu Centrum Promocji

Przypomnijmy, że to już kolejne roboty budowlane jakie prowadzono, w tym roku w budynku kościoła. Wcześniej budowlańcy skuli sypiący się tynk z zewnętrznej elewacji.

Mieszkańcy Kwieciszewa chcą, aby stary kościół z ruiny przemienił się w miejsce służące całej wsi. Zorganizowano szereg spotkań, podczas których dyskutowano nad przeznaczeniem budynku. Najbliżej realizacji jest koncepcja powołania Centrum Promocji Województwa Kujawsko - Pomorskiego i Szlaku Piastowskiego.

Czy kościół będzie zabytkiem?

Równocześnie z zabiegami o poprawę stanu technicznego budynku trwają starania o wpisanie kościoła do rejestru zabytków. Jeszcze w tym miesiącu ma zapaść decyzja czy poewangelicki kościół będzie zabytkiem. Także do końca tego roku specjalny zespół, który zajmuje się sprawą renowacji kościoła, spotka się by podjąć decyzję na jakie cele ma być przeznaczony budynek. Dodajmy, że według wstępnych obliczeń na adaptację kościoła potrzeba 10 milionów złotych.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ź
Źródło: Partner Szczecin
Dlaczego wiązary a nie tradycyjna więźba?

Wśród zalet prefabrykacji konstrukcji można wymienić fakt, iż system ten jest prosty w montażu, lekki, tani i daje możliwość wyeliminowania drogiego stropu betonowego, poprzez zastosowanie dolnego pasa konstrukcji jako konstrukcję nośną stropu.

Źródło: Partner Szczecin
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska