Gmina Rogowo. Smutny los żołnierskiej mogiły

  Gmina Rogowo. Smutny los żołnierskiej mogiły

  Ewelina Kwiatkowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Gmina Rogowo. Smutny los żołnierskiej mogiły

  ©autorka

  Pierwotny grób żołnierzy został rozwalony koparką, a ich kości wrzucone do worków od śmieci. Jak wygląda nowe miejsce pochówku? - Okropnie - kwituje jeden z mieszkańców Rogowa.
  Gmina Rogowo. Smutny los żołnierskiej mogiły

  ©autorka

  Przypomnijmy. W 1915 roku w okolicach malowniczo położonego Rogówka - przebiegał front wojenny. Pamiątką tamtych wydarzeń była mogiła żołnierzy - 6 Niemców i 35 Rosjan. Mieszkańcom wsi grób zupełnie nie przeszkadzał. Czasem pojawiały się nawet symboliczne znicze.

  Jerzy L., właściciel działki, na której znajdowała się mogiła - miał jednak dość jej ponurego widoku. Opłacił kilku miejscowych, którzy zabrali się do "roboty". Historyczny grób znikł z powierzchni ziemi.

  Chwasty i drewniany krzyżyk

  Gdzie teraz spoczywają żołnierze? By znaleźć ich nową mogiłę - udaliśmy się do pobliskiej miejscowości: Rogowo. To tu - za zgodą księdza - zostały zakopane zbeszczeszczone szczątki. - Doskonale wiem, gdzie leżą - odpowiada mężczyzna, którego spotkaliśmy na tutejszym cmentarzu. - Mogę zaprowadzić. Ale nazwiska nie będę podawać - nie ma mowy.

  Drewniany krzyż z tabliczką NN, cztery wypalone znicze, brudne, plastikowe kwiaty i mnóstwo chwastów - tak wygląda kopczyk, pod którym spoczywają żołnierze. Jest niewielki - zabiera tyle miejsca, co grób dziecka. Tuż obok, oparta o sąsiedni nagrobek - betonowa tablica. Pochodzi z poprzedniej mogiły - widnieją na niej nazwiska sześciu Niemców i informacja o 35 nieznanych Rosjanach.

  Zmowa milczenia mieszkańców?

  - Ten grób to istny dramat - wskazuje ręką pani Anna, którą spotkaliśmy na cmentarzu. - Mogę o nim porozmawiać, ale swojego nazwiska nie podam. Bo po co? Tylko sobie biedy napytam. Przecież to maleńka miejscowość - wszyscy się doskonale znają.
  Pani Anna chętnie opowiada jednak o zbeszczeszczeniu żołnierskich szczątków. - Szkoda, że spokój tych chłopaków został przerwany. Tyle lat leżeli w pięknym miejscu, mieli godny grób - a teraz? Chwast na chwaście. Nie byli Polakami, ale czy to znaczy, że nie zasługują na spokój po śmierci? Kazano im walczyć - to poszli. Jako młode chłopaki - nic nie mieli do gadania.

  Trudno zliczyć ile przepisów ominął Jerzy L. - urządzając samowolnie "ekshumację". - Rzeczywiście, cała ta sprawa jest bezprecedensowa - potwierdza Mieszko Klawikowski, sekretarz Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z Bydgoszczy. - Lista pominiętych przepisów jest bardzo długa. Nie można od tak urządzić sobie ekshumację. Całą sprawą zajmuje się więc prokuratura.

  Zamiast zielonego kopca - kolejna mogiła

  Mieszkańcy Rogowa żywią obawy, że wkrótce grób doszczętnie zarośnie. - Już jest calutki zielony, a co dalej? - głośno zastanawia się pani Anna. - Pewnie pójdzie w zapomnienie. Tamten, który stał w lasku - był z kamieni . Przetrwałby bez problemu kolejne lata.

  Zbeszczeszczone szczątki żołnierzy spoczną jednak w żołnierskiej mogile z prawdziwego zdarzenia. - Mamy projekt nowego miejsca pochówku - potwierdza Klawikowski. - Złożymy w nim kości do końca roku. Oczywiście - tym razem zostaną uwzględnione wszelkie obowiązujące zasady.
  - Gdyby właściciel działki nie zrównał mogiły z ziemią - nie byłoby teraz żadnego kłopotu - pani Anna nie kryje oburzenia. -W głowie się nie mieści, jak można kości ludzkie poupychać w workach od śmieci! Ciekawa jestem, czy go chociaż sumienie gryzie?
  - Oj, nie mają spokoju te biedne duszyczki - smutno wzdycha kobieta przechodząca między grobami. - I za życia i po śmierci - tułaczka.
  Do tematu powrócimy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej