https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rogowo upamiętniła Tadeusza Dudrewicza

Tomasz Błaszkiewicz
UG Rogowo
W Rogowie powstała tablica upamiętniająca Tadeusza Dudrewicza – żołnierza, społecznika i posła na sejm, rozstrzelanego w 1939 r. W latach 1922-1939 Dudrewicz mieszkał w Świeżawach.

Oficjalnie tablica pamiątkowa została odsłonięta kilka dni temu. To wydarzenie poprzedziła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Rogowie, celebrowana przez ks. kan. Marka Zacieskiego.

– Inicjatorem i fundatorem tablicy jest Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej, które wraz z Instytutem Pamięci Narodowej uznało Tadeusza Dudrewicza godnym upamiętnienia i opracowało inskrypcję – wyjaśnia Urząd Gminy Rogowo.

Po mszy świętej wnuczki Tadeusza Dudrewicza dokonały uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Odśpiewano hymn państwowy, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd zamordowanemu jesienią w lasach skrwileńskich, największym miejscu kaźni w powiecie rypińskim.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prof. Mirosław Krajewski, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, Remigiusz Ławniczak z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, przedstawiciele Bractwa Kurkowego Ziemi Dobrzyńskiej na czele z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz Sylwestrem Śmiglem, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, starosta rypiński Jarosław Sochacki oraz wójt gminy Rogowo Zbigniew Zgórzyński.

Gmina Rogowo regularnie przywraca pamięć o bohaterach. Dwa lata temu Szkoła Podstawowa w Rogowie przyjęła imię Henryka Napiórkowskiego. Najpierw szkoła zorganizowała publiczną prezentacją, połączoną z głosowaniem na nowego patrona. Henryk Napiórkowski urodził się 12 czerwca 1883 roku. Był członkiem koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Organizował odczyty i przedstawienia. W 1916 roku zajmował się kwestą na rzecz poszkodowanych. Prowadził szereg działań charytatywnych, zakładał szkoły i prowadził dożywianie na terenie powiatu rypińskiego. Po odzyskaniu niepodległości, 11 listopada 1918 roku, został kierownikiem szkoły w Rogowie. Zmarł w 1939 roku w lasach skrwileńskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska