Sępoleński samorząd zadeklarował chęć przyjęcia dzieci z południa Polski, gdzie wystąpiła powódź. Jeśli otrzyma „zielone światło”, 35-osobowa grupa tymczasowo zamieszka w Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim.
- Odpowiadając na potrzeby powodzian, jako gmina Sępólno Krajeńskie, w porozumieniu z dyrektorami szkół, burmistrzem i dyrektorem CSiR, kilka dni temu zgłosiliśmy swój akces do Związku Miasta Polskich, że gotowi jesteśmy przyjąć 35 młodych ludzi z terenów powodziowych na dwutygodniowy turnus – mówi Marek Tymecki, dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim. - Nie będzie to turnus wypoczynkowy. Dzieci będą chodziły do dowolnej szkoły, 5-6 szkół może przyjąć je natychmiast. Zamieszkają w Centrum Sportu i Rekreacji w godziwych warunkach, otrzymywać będą wyżywienie. Jeśli będzie taka potrzeba, to Zakład Transportu i Usług dowiezie je do wybranej szkoły. Będą uczęszczały na normalne zajęcia lekcyjne – wyjaśnia szef oświaty.
Gmina czeka teraz na reakcję ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej i Związku Miast Polskich.
Czytaj też:
Jak poinformowała minister edukacji Barbara Nowak, na terenie objętym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią są 3044 placówki, w których uczy się łącznie 412 tys. dzieci i młodzieży z tych obszarów. Zamkniętych jest 431 placówek, ok. 200 z nich wymaga remontów od drobnych po całkowite.
- Jesteśmy gotowi do tego, żeby wesprzeć je jak najszybciej w odbudowie. Jesteśmy przygotowani do organizacji zielonych szkół dla wszystkich dzieci, które będą potrzebowały takiej pomocy– zaznaczyła na posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego.
Zaapelowała też do samorządowców, by zgłaszali poprzez stronę internetową zieloneszkoly.men.gov.pl ośrodki, w których mogą przebywać dzieci i młodzież Województwo kujawsko-pomorskie zgłosiło gotowość przyjęcia 275 dzieci w 16 ośrodkach.
