- To historyczna chwila - podkreślali gospodarze, ale i goście uroczystej sesji Rady Gminy Waganiec. Zorganizowano ją w Zbrachlinie.
Przed sesją władze gminy, goście i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza na zbrachlińskim cmentarzu, a potem w asyście orkiestry dętej i pocztów sztandarowych przemaszerowano do sali przy zbrachlińskim orliku. Tu mieniło się od barw narodowych, a na honorowym miejscu wyeksponowano nie tylko flagę, herb i pieczęcie, ale także księgę pamiątkową, do której po sesji wpisali się goście i mieszkańcy.
Na sesję przybyło wielu oficjalnych gości. Zaproszono też przewodniczących rady gminy poprzednich kadencji, byłych i obecnych radnych oraz byłych i obecnych sołtysów.
Obecny był również dr Gerard Kucharski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor symboli gminy. - Praca nad tymi symbolami trwała od końca 2008 roku - przypomniał znawca heraldyki. - Okazała się trudniejsza niż sądziłem - nie ukrywał. Kilkakrotnie Komisja Heraldyczna sugerowała niewielkie poprawki. Historyk przyznał, że na początku były dwie propozycje.
O alternatywnej propozycji symboli gminy mówił w dyskusji Leszek Cieślak, mieszkaniec gminy, który optował za wizerunkiem wagi, symbolu sprawiedliwości, bardziej - jego zdaniem - odnoszącej się do Wagańca, który jest ośrodkiem życia gminnego.
Zobacz też: Zbrachlin. Zorganizowali bal świętych zamiast Halloween [zdjęcia]
Ostatecznie w herbie gminy na czerwonym polu znajdują się laska pielgrzyma z muszlą, wiosło i wstęga rzeki. Symbole te odnoszą się patronów zbrachlińskiej parafii - wcześniejszego - św. Jakuba i obecnego - św. Wojciecha oraz do pobliskiej Wisły.
Przyjęcie uchwały wyraźnie wzruszyło wielu uczestników sesji, bo jak dotychczas tylko gmina Waganiec jako jedyna w powiecie aleksandrowskim nie miała swoich symboli. Wójt Piotr Marciniak i Michał Dyko, przewodniczący rady, dziękowali radnym poprzedniej kadencji za wywołanie wniosku o ustanowieniu gminnych symboli.
Gratulacje i serdeczne słowa do władz i społeczności gminy skierowała starosta Wioletta Wiśniewska, która przyjechała z Dariuszem Wochną, przewodniczącym rady powiatu i radnymi Stanisławem Murawskim i Maciejem Włochem.
Po sesji w zbrachlińskim kościele poświęcono insygnia, a uczniowie szkoły podstawowej w Niszczewach zaprezentowali okolicznościowy program.