Użytki rolne (ok. 22 km kw.) stanowią zaledwie 10 proc. powierzchni całej gminy. Połowa z nich znajduje się na terenie sołectwa Wielka Nieszawka. Według danych zawartych w strategii, w zeszłym roku na terenie gminy były 223 gospodarstwa. Dominowały takie, które miały do 5 hektarów. Ponad 80 proc. gospodarstw mieściło się we wsiach Wielka i Mała Nieszawka.
Recepta na rozwój gminy? Wśród rozwiązań zawartych w strategii są - rekultywacja terenu poligonu wojskowego oraz utworzenie strefy ekonomicznej lub inkubatora, stworzenie punktu informacji turystycznej i punktów widokowych, pełne uzbrojenie terenów pod inwestycje. zagospodarowanie rzeki Zielonka, otwarcie Olęderskiego Parku Etnograficznego, rekonstrukcja zamku krzyżackiego w Małej Nieszawce, współpraca z nadleśnictwem. Kolejne pomysły na ożywnie gminy Wielka Nieszawka to - zatrudnienie w szkole psychologa, pielęgniarki i higienistki oraz zatrudnienie pediatry w ośrodku zdrowia. Ułatwić i uprzyjemnić życie w Wielkiej Nieszawce i okolicach mają - świetlica w Cierpicach, przedszkole wraz ze żłobkiem, utworzenie na bazie jednej z placówek szkoły muzycznej I stopnia, zagospodarowanie centrów wsi, Uniwersytet III Wieku, adaptacja i wyposażenie Dziennego Domu Seniora.
Jak oceniasz propozycje urzędników? Formularz dostępny na www.wielkanieszawka.pl, należy wysłać na adres mailowy [email protected]. Możesz też odesłać go drogą pocztową (Urząd gminy w Wielkiej Nieszawce, ul. Toruńska 12, 87-165 Cierpice).
Powierzchnia gm. Wielka Nieszawka to 216,3 km kw. Według ostatnich danych, gminę zamieszkuje 4 876 osób. Działalność gospodarcza? Zarejestrowane są tutaj 343 firmy.