Pieniądze na wózki o napędzie elektrycznym PCPR przyznawał w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd". Zgodnie z wytycznymi określonymi przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uczestnikiem programu może być osoba, która "nie może się poruszać samodzielnie za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym".
Tymczasem pan Andrzej póki co cieszy się ze sprawnych rąk. Potwierdził to w stosownym zaświadczeniu lekarz.
- Skuter jest mi jednak potrzebny do tego, by móc samodzielnie docierać do pracy. Dziś jestem uzależniony od pomocy żony czy znajomego. Na zwykłym wózku inwalidzkim nie uda mi się pokonać torowiska, które dzieli Gniewkowo i Walcerzewice - żali się pan Andrzej.
Dyrektor PCPR Rafał Walter przypomina, że zasady przyznawania dotacji określił PFRON.
- Pan Andrzej nie otrzymałby dofinansowania w żadnym Centrum Pomocy w Polsce. O skuter w tym programie nie można się było ubiegać, tylko o wózek o napędzie inwalidzkim przystosowany dla ludzi z dysfunkcjami kończyn dolnych i górnych - tłumaczy dyrektor. Przekonuje, że bardzo chciałby pomóc panu Andrzejowi, ale ograniczają to obowiązujące przepisy.
Czytaj też: Niewidomy poprosił o skuter, czyli nietypowe prośby podopiecznych pomocy społecznej
Skontaktowaliśmy się z Wiesławem Szczepańskim, prezesem Stowarzyszenia "Inowrocław bez Barier".
- Do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w tej sprawie nie możemy mieć żadnych pretensji. Placówka ta realizuje wytyczne Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - wyznaje. Ma jednak pretensje do pracowników PFRON-u.
- Tam w 80 procentach powinni pracować ludzie niepełnosprawni, którzy znają nasze problemy. Dziś jest tak, że sprawni określają zasady przyznawania wsparcia niepełnosprawnym. Stąd potem biorą się takie zasady, które ograniczają możliwość pomocy tym, którzy jej potrzebują - zauważa.
Zapewnia, że w imieniu stowarzyszenia wystąpi do PFRON-u z prośbą o to, by w przyszłym roku rozszerzyć grono osób, które mogą otrzymać wsparcie na zakup wózka. Sam jeździ skuterem. Wie więc, jak pomocny bywa w codziennym życiu osoby niepełnosprawnej.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »