Kabul, Buenos Aires, Wiedeń, Hong Kong, Toruń i ponad 400 innych miejsc na świecie będzie dziś świętować 50-lecie lotu Jurija Gagarina w kosmos.
W jaki sposób rocznicę historycznego wydarzenia uczci nasze miasto? O godz. 20 przy ul. Gagarina 11 przy Auli UMK rozpocznie się multimedialne widowisko "Godzina czterdzieści osiem" (dokładnie tyle czasu spędził w przestrzeni kosmicznej Gagarin). - Będzie to unikalny spektakl, przy którym zostaną użyte najnowocześniejsze technologie - zapowiada Karolina Szczepanowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która wraz z planetarium przygotowuje dzisiejsze wydarzenie. - Aula UMK zmieni się w gigantyczny ekran, a tuż obok budynku stanie olbrzymi boombox, wykorzystywany przy takich imprezach jak festiwal w Opolu czy Top Trendy.
Spektakl będzie miał dwie części. Pierwsza z nich to multimedialna opowieść o dążeniu człowieka do wzbicia się w przestrzeń kosmiczną. Wykorzystane zostaną w niej zarówno archiwalne materiały filmowe, jak i projekcje przygotowane specjalnie na potrzeby widowiska. Muzykę do tej odsłony spektaklu skomponował Józef Skrzek, wokalista i multiinstrumentalista, znany przede wszystkim z legendarnej formacji SBB. Druga część wieczornego przedstawienia będzie miała charakter koncertu. Wystąpią muzycy związani ze sceną elektroniczną i klubową: DJ Adamus, Bananasq Sax, MC Jacob, Jacek Królik.
Wizualizacje do muzyki będzie tworzył na żywo VJ Nikon. Całość potrwa godzinę i 48 minut.
Widowisko reżyseruje Jarosław Szoda, operator i reżyser filmowy, laureat głównej nagrody na festiwalu filmowym w Bergano za film "Handlarz cudów", autor scenariusza wystawy polskiego pawilonu na EXPO w Szanghaju, autor zdjęć do uhonorowanego Złotą Palmą w Cannes filmu "Z podniesionym rękami".
Toruńskim obchodom 50. rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos towarzyszy specjalna akcja na facebooku. Jej uczestnicy (może zostać nim każdy) podają w niej swój wzrost. Dane zostaną przetworzone na sygnał binarny i już dziś wysłane w konkretne miejsce kosmosu. A dokładniej? W gwiazdę, która 50 lat temu, gdy człowiek wyleciał w kosmos, wysłała w stronę Ziemi swoje światło.
Dzisiejsze widowisko ma charakter otwarty. Wstęp jest wolny.
Organizacja imprezy kosztowała 300 tys. zł.
Czytaj e-wydanie »