Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Godziny dla seniorów paraliżują pracę sklepów! "Czy mamy angażować policję do utrzymywania porządku?"

SR
Godziny dla seniora to kolejne obostrzenie w walce z koronawirusem, które weszło w życie 1 kwietnia. Mimo że zasada obowiązuje dopiero tydzień, skarg, które napływają od pracowników sklepów jest coraz więcej - godziny dla seniorów paraliżują naszą pracę!
Godziny dla seniora to kolejne obostrzenie w walce z koronawirusem, które weszło w życie 1 kwietnia. Mimo że zasada obowiązuje dopiero tydzień, skarg, które napływają od pracowników sklepów jest coraz więcej - godziny dla seniorów paraliżują naszą pracę! fot: tomasz czachorowski/polska press
Godziny dla seniora to kolejne obostrzenie w walce z koronawirusem, które weszło w życie 1 kwietnia. Mimo że zasada obowiązuje dopiero tydzień, skarg, które napływają od pracowników sklepów jest coraz więcej - godziny dla seniorów paraliżują naszą pracę! Czy czekają nas zmiany w funkcjonowaniu godzin dla seniora? Takie rozwiązanie podsuwa Polska Izba Handlu.

Godziny dla seniora paraliżują pracę sklepów? Polska Izba Handlu dostaje coraz więcej takich sygnałów

Godziny dla seniora to dedykowany czas dla osób powyżej 65. roku życia na zrobienie zakupów. To pomysł na to, aby zminimalizować zagrożenie zarażenia się koronawirusem, który dla osób starszych jest szczególnie niebezpieczny.

1 kwietnia w życie wszedł przepis, że w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe obsługują jedynie osoby powyżej 65 roku życia. - czytamy na stronie pacjent.gov.pl

Jednak co istotne, nie oznacza to, że seniorzy mogą robić zakupy wyłącznie w podanych godzinach. Mogą pójść do sklepu w ciągu całego dnia, ale te dwie godziny są dedykowane wyłącznie dla nich.
Z godzin dla seniora wyłączone są jedynie:

  • apteki,
  • stacje benzynowe.

Godziny dla seniorów rodzą wiele problemów. "Co zrobić, jeśli klient spróbuje siłą wtargnąć do sklepu, nie podając ile ma lat?"

Polska Izba Handlu poinformowała, że coraz więcej przedsiębiorców zgłasza problemy dotyczące godzin dla seniorów, mówiąc, że ten przepis nierzadko paraliżuje pracę sklepów. Pracownicy zwracają m.in. uwagę na to, że personel sklepu ma ręce pełne roboty i nie ma czasu na legitymowanie klientów.

Kto ma tego pilnować? Ekspedientka? Największy problem dotyczy małych placówek, gdzie nie ma ochrony. Sklep prowadzi zazwyczaj jedna lub dwie osoby, które mają i tak wiele obowiązków. Czy mamy angażować policję do utrzymywania porządku? - cytuje wypowiedź jednego z przedsiębiorców Polska Izba Handlu.

Wśród zgłaszanych problemów pojawia się również ten, że nie ma jasnych wytycznych dotyczących tego co zrobić, kiedy klient wtargnie do sklepu, nie chcąc powiedzieć ile ma lat, czy okazać dokumentu tożsamości. Nie brakuje również pytań dotyczących tego, co z młodszymi osobami robiącymi zakupy dla seniorów, którymi się opiekują, również zawodowo. Polska Izba Handlu otrzymuje sygnały, że obecność takich osób między 10 a 12 w sklepie powoduje spore niezadowolenie i niechęć ze strony seniorów.

Będą zmiany w zasadach godzin dla seniora? "Może to rozwiązanie powinno ewoluować"

Czy czekają nas zmiany w funkcjonowaniu godzin dla seniora? Taką propozycję podsuwa Polska Izba Handlu.

Może to rozwiązanie powinno ewoluować. Być może lepsze byłoby na przykład wprowadzenie godzin priorytetowych dla osób 65+. Mogłyby wtedy wejść bez kolejki do sklepu i mieć bezwzględne pierwszeństwo przy kasie. To także znacząco skróciłoby czas pobytu tych osób w sklepach – komentuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska