Projekt dotyczy historii terenów Gołkowa i Szczutowa z okresu II wojny światowej.
- Młodzież przez cały rok była bardzo mocno zaangażowana w realizację tego programu - mówi Jolanta Sobieszczyk, nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie.
Uczniowie zebrali różnego rodzaju pamiątki: medale, legitymacje, zdjęcia oraz sprzęt gospodarstwa domowego z lat 40 i 50 XX wieku, który umieścili na specjalnej wystawie. - Odwiedziliśmy także osoby związane z tamtym okresem i gościliśmy kilku weteranów w szkole - mówi jeden z uczniów.
- Warto zwrócić uwagę na to, że klasa liczy zaledwie dziesięć osób. Uważam, że powinniśmy docenić ich trud włożony w tę pracę - podkreśla Sobieszczyk.
Realizacja projektu związana jest z rozporządzeniem Ministra Edukacji o zmianach w egzaminie gimnazjalnym. Uczniowie objęci nowym programem nauczania mają obowiązek zrealizować zespołowy projekt edukacyjny.
- Jest to jedna z aktywizujących metod nauczania, która stawia na wspólne działanie nauczycieli oraz uczniów. Może być zastosowana do realizacji każdego przedmiotu - kontynuuje nasz rozmówca. Nowe przepisy będą obowiązywać od nowego roku szkolnego
Szkoła weźmie również wziąć udział w Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych, który odbędzie się we wrześniu w Toruniu - Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie wystawy oraz napisanie pracy - informuje Sobieszczyk.
- Nasi uczniowie wybrali temat "Projekt Edukacyjny - Tu jest Polska - nieznani bohaterowie trudnych dni Polski." Celem jest promocja małych ojczyzn, regionu, ale także dobrych praktyk w zakresie kształtowania tożsamości regionalnej.
Organizatorem jest marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Czytaj e-wydanie »