Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. Rura z gazem dotrze do miasta w 2013 r.

(km)
Rurociąg dotrze do Golubia-Dobrzynia w 2013 roku.
Rurociąg dotrze do Golubia-Dobrzynia w 2013 roku. sxc.hu
To już pewne. Rurociąg do miasta będzie doprowadzony od strony Frydrychowa.

Mieszkaniec Golubia-Dobrzynia na naszym forum z powątpiewaniem pisze, że od około 40 lat słyszał o tym, że w mieście będzie gaz ziemny. "Pamiętam jakby to było wczoraj, jak to obiecywano, ale ciągle coś stało na przeszkodzie (...). Teraz nie wierzę już w żadne obiecanki".

Przeczytaj także: Golub-Dobrzyń. Tworzymy park przemysłowy Czy przyjadą do nas firmy?

Pomorska Spółka Gazownictwa potwierdza jednak, że ma już opracowaną dokumentację projektową na gazociąg zasilający średniego ciśnienia relacji Kowalewo Pomorskie - Golub Dobrzyń.

- Do końca roku planujemy uzyskać pozwolenie na budowę - mówi Katarzyna Wróblewicz, rzecznik gdańskiej spółki.

Gazociąg ma dotrzeć do miasta w 2013 r. Będzie przebiegać pod głównymi ulicami miasta m.in. PTTK i Piłsudskiego.

Od lat dziewięćdziesiątych

Historia starań o gaz ziemny w Golubiu-Dobrzyniu sięga lat 90. Wcześniej udało się innym, m.in. Brodnicy i Rypinowi. Zresztą były koncepcje, które zakładały pociągnięcie rurociągu właśnie od jednego, a potem drugiego miasta. Okazały się niekorzystne dla inwestora.

Burmistrz Golubia-Dobrzynia Roman Tasarz uważa, że doprowadzenie gazu ziemnego do miasta od strony Frydrychowa jest najlepszym rozwiązaniem.

- Przełomowy okazał się list intencyjny, który w 2010 r. podpisaliśmy z Pomorską Spółką Gazownictwa - mówi. Miasto obiecało pomóc w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji i lobbowaniu na rzecz podłączenia do rury. W urzędzie obliczono, że załatwienie spraw formalnych będzie kosztowało Golub-Dobrzyń ok. 100 tys. zł.

PEC podłączy się na pewno

- Decydujące okazało się zapewnienie spółce, na wejściu, dużego odbiorcy, czyli naszego, miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, które wykorzysta gaz do podgrzewania wody - mówi burmistrz, zapewniając, że golubsko-dobrzyńska firma na tym nie straci. - Gaz jest paliwem ekologicznym, zatem PEC nie będzie musiał wykupować kosztownych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla - tłumaczy burmistrz.

Miasto deklaruje podłączenie pod rurę także m.in. golubskiego domu kultury, w tej chwili opalanego miałem. Wiemy, że zainteresowane zmianami są też większe golubsko-dobrzyńskie firmy. Katarzyna Wróblewicz z PSG mówi: - Na razie prowadzimy rozmowy wyłącznie z firmami deklarującymi pobór paliwa do celów technologicznych.

Dopiero, gdy inwestor będzie miał uzgodnioną ostateczną trasę całego gazociągu zacznie też starania o pozyskanie klientów indywidualnych.

Do tematu wkrótce wrócimy.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska