Golub-Dobrzyń, Szafarnia i Obory - polecane w najnowszej edycji Paszportu Turystycznego

KR
W Paszporcie Turystycznym polecana jest m.in. Szafarnia i Obory
W Paszporcie Turystycznym polecana jest m.in. Szafarnia i Obory K-PPT
Już jest 8. edycja Paszportu Turystycznego. Tym razem proponowane są odwiedziny w osiemdziesięciu miejscach w siedmiu krainach etnograficznych. Są wśród nich miejscowości z naszego powiatu.  

- Z ETNO Paszportem odkryjemy zakaMARKI Kujaw, Pałuk, Krajny, Kociewia, ziemi chełmińskiej, Borów Tucholskich i ziemi dobrzyńskiej – informuje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. - Polecamy też konkurs polegający na zbieraniu pieczątek z odwiedzanych miejsc. W puli nagród znajdują się m.in. vouchery na pobyt w ciekawych miejscach województwa.

Paszporty będą dostępne w punktach informacji turystycznej w całym regionie od dziś. Już teraz można zobaczyć wersję internetową Paszportu - na stronie www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel. Tu też są publikowane aktualności, zapowiedzi wydarzeń, ważne informacje, m.in. o dostępności paszportowych atrakcji.

- Każda edycja Paszportu Turystycznego do świetna okazja do poznawania regionu. Zapraszam do wspólnej ETNO przygody – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

O zlokalizowanym na ziemi chełmińskiej Golubiu-Dobrzyniu czytamy: „Golub-Dobrzyń każdego roku przyciąga walecznych rycerzy, którzy stają tu w szranki podczas Wielkich Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Areną ich zmagań jest wybudowany przez Krzyżaków, górujący nad miastem, zamek. W XVII w. krzyżacka twierdza stała się letnią rezydencją królewny Anny Wazówny, która uczyniła z gotyckiej warowni renesansowy pałac. Może uda ci się ją ujrzeć? Ponoć, odziana w białą szatę, przechadza się po zamkowych krużgankach.”

Dobrzyń został także wspomniany w części dotyczącej budownictwa na ziemi dobrzyńskiej: „W okolicach Dobrzynia n. Drwęcą występowały domy z podcieniami lub gankami, zdobione snycerskimi ornamentami.”

Na ziemi dobrzyńskiej turystom polecane są dwie wsie z naszego powiatu. „Obory od setek lat przyjmują pielgrzymów i pątników. Barokowy kościół Nawiedzenia NMP z klasztorem o.o. Karmelitów tworzą znane Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Od wieków czcią otaczana jest tu figura Matki Boskiej Bolesnej, zwana Pietą Oborską. Słynąca cudami niewielka, wykonana z lipowego drewna rzeźba, powstała na przełomie XIV/XV w. Obok „Karmelu Oborskiego” wznosi się „Kalwaria” z zabytkowym cmentarzem, grobowcami okolicznej szlachty i piętrowymi katakumbami. W jednej z komór ukryto w czasie II wojny światowej cudowną figurę, chroniąc ją przed hitlerowcami”.

Ponadto wymieniana jest Szafarnia - „Wciąż rozbrzmiewa muzyką Chopina. Młody Frycek dwukrotnie spędzał tu wakacje (w 1824 i 1825 r.), goszcząc u swojego szkolnego kolegi, Dominika Dziewanowskiego. Zwiedzał okolicę, poznawał folklor, słuchając ludowych pieśni i wiejskich grajków, uczestniczył w miejscowych obrzędach. W listach do rodziny pisał „… Nie czytam, nie piszę, ale gram, rysuję, biegam, używam świeżego powietrza”. Pod wpływem nowych doświadczeń zmienił sposób postrzegania rytmu w muzyce. Zaczął komponować pierwsze mazurki, inspirowane polskimi tańcami ludowymi. Dziś w Szafarni mieści się Ośrodek Chopinowski z niewielkim muzeum, a tutejsze koncerty i konkursy pianistyczne przyciągają melomanów z całego świata”.

W Paszporcie umieszczono także kalendarz imprez, w tym kilka z naszego powiatu. 19 maja na zamku organizowany jest XIX Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych połączony z degustacją potraw regionalnych, na 5-7 lipca zaplanowano XLIII Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Golubskim, a 28 września Golubski Hubertus.

Agro Pomorska odcinek 61,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie