Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń, Szafarnia i Obory - polecane w najnowszej edycji Paszportu Turystycznego

KR
W Paszporcie Turystycznym polecana jest m.in. Szafarnia i Obory
W Paszporcie Turystycznym polecana jest m.in. Szafarnia i Obory K-PPT
Już jest 8. edycja Paszportu Turystycznego. Tym razem proponowane są odwiedziny w osiemdziesięciu miejscach w siedmiu krainach etnograficznych. Są wśród nich miejscowości z naszego powiatu.  

- Z ETNO Paszportem odkryjemy zakaMARKI Kujaw, Pałuk, Krajny, Kociewia, ziemi chełmińskiej, Borów Tucholskich i ziemi dobrzyńskiej – informuje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. - Polecamy też konkurs polegający na zbieraniu pieczątek z odwiedzanych miejsc. W puli nagród znajdują się m.in. vouchery na pobyt w ciekawych miejscach województwa.

Paszporty będą dostępne w punktach informacji turystycznej w całym regionie od dziś. Już teraz można zobaczyć wersję internetową Paszportu - na stronie www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel. Tu też są publikowane aktualności, zapowiedzi wydarzeń, ważne informacje, m.in. o dostępności paszportowych atrakcji.

- Każda edycja Paszportu Turystycznego do świetna okazja do poznawania regionu. Zapraszam do wspólnej ETNO przygody – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

O zlokalizowanym na ziemi chełmińskiej Golubiu-Dobrzyniu czytamy: „Golub-Dobrzyń każdego roku przyciąga walecznych rycerzy, którzy stają tu w szranki podczas Wielkich Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Areną ich zmagań jest wybudowany przez Krzyżaków, górujący nad miastem, zamek. W XVII w. krzyżacka twierdza stała się letnią rezydencją królewny Anny Wazówny, która uczyniła z gotyckiej warowni renesansowy pałac. Może uda ci się ją ujrzeć? Ponoć, odziana w białą szatę, przechadza się po zamkowych krużgankach.”

Dobrzyń został także wspomniany w części dotyczącej budownictwa na ziemi dobrzyńskiej: „W okolicach Dobrzynia n. Drwęcą występowały domy z podcieniami lub gankami, zdobione snycerskimi ornamentami.”

Na ziemi dobrzyńskiej turystom polecane są dwie wsie z naszego powiatu. „Obory od setek lat przyjmują pielgrzymów i pątników. Barokowy kościół Nawiedzenia NMP z klasztorem o.o. Karmelitów tworzą znane Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Od wieków czcią otaczana jest tu figura Matki Boskiej Bolesnej, zwana Pietą Oborską. Słynąca cudami niewielka, wykonana z lipowego drewna rzeźba, powstała na przełomie XIV/XV w. Obok „Karmelu Oborskiego” wznosi się „Kalwaria” z zabytkowym cmentarzem, grobowcami okolicznej szlachty i piętrowymi katakumbami. W jednej z komór ukryto w czasie II wojny światowej cudowną figurę, chroniąc ją przed hitlerowcami”.

Ponadto wymieniana jest Szafarnia - „Wciąż rozbrzmiewa muzyką Chopina. Młody Frycek dwukrotnie spędzał tu wakacje (w 1824 i 1825 r.), goszcząc u swojego szkolnego kolegi, Dominika Dziewanowskiego. Zwiedzał okolicę, poznawał folklor, słuchając ludowych pieśni i wiejskich grajków, uczestniczył w miejscowych obrzędach. W listach do rodziny pisał „… Nie czytam, nie piszę, ale gram, rysuję, biegam, używam świeżego powietrza”. Pod wpływem nowych doświadczeń zmienił sposób postrzegania rytmu w muzyce. Zaczął komponować pierwsze mazurki, inspirowane polskimi tańcami ludowymi. Dziś w Szafarni mieści się Ośrodek Chopinowski z niewielkim muzeum, a tutejsze koncerty i konkursy pianistyczne przyciągają melomanów z całego świata”.

W Paszporcie umieszczono także kalendarz imprez, w tym kilka z naszego powiatu. 19 maja na zamku organizowany jest XIX Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych połączony z degustacją potraw regionalnych, na 5-7 lipca zaplanowano XLIII Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Golubskim, a 28 września Golubski Hubertus.

Agro Pomorska odcinek 61,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska