- Głównym celem wizyty było poznanie jak funkcjonuje nasz kraj, jak wygląda struktura samorządowa. Dlatego spotkania odbywają się różnych poziomach naszej administracji – tłumaczyła w Solcu Kujawskim Elżbieta Wysocka, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego.
Goście to Nana Tavdumadze – dziennikarka i trenerka w projektach międzynarodowych, dyrektor biura obsługi rady w rejonie Guria (zachodnia Gruzja) oraz Gvantsa Kikaleishvili, lekarka z regionu Khobi, pracująca w ramach różnych projektów z dziećmi i młodzieżą upośledzoną psychicznie i fizycznie.
Spotkanie nie tylko w ratuszu w Solcu Kujawskim
Jednym z kilku przystanków na trasie był Solec Kujawski. Gości z Gruzji witano tu bardzo serdecznie. Na początek zaproszono ich do ratusza na spotkanie z władzami miasta, dyrektorami niektórych wydziałów i instytucji. Jak funkcjonuje gmina i jakie ma atuty opowiadała Barbara Białkowska, zastępca burmistrza Solca Kujawskiego.
To Cię może również zainteresować
Na potrzeby wizyty przygotowano m.in. specjalny pokaz multimedialny. Było o powstaniu Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu, które w latach 90. dało impuls do rozwoju gminy, o parku przemysłowym, który pozwolił uporać się z wysokim bezrobociem, ale też o placówkach kultury, oświacie, inwestycjach, gospodarce, zagospodarowaniu gminy.
- To co jest charakterystyczne to podział Solca na dwa oddzielne sektory: mieszkaniowy i przemysłowy. To jest u nas rozdzielone. Nie ma przemysłu w centrum miasta – informowała gości Barbara Białkowska.
Panie zainteresowała przeprawa promowa, która czeka na otwarcie. Dopytywały jak często zdarza się niski poziom Wisły – jak obecnie, który uniemożliwia kursowanie promu. Dopytywały też o strategię rozwoju gminy. Czy jest? Ciekawiło je czy mieszkańcy uczestniczą w przygotowywaniu ważnych dla miasta projektów. W jaki sposób odbywa się głosowanie? Internetowo czy w tradycyjny sposób? Sporo było też pytań o sposób konstruowania budżetu. O to, ile pieniędzy samorząd przeznacza na sprawy socjalne.
Więcej wiadomości z Solca Kujawskiego i okolic na www.pomorska.pl/solec kujawski[/a]
Z ratusza goście ruszyli w teren. Odwiedzili Dom Dobrych Praktyk przy rynku, gdzie m.in. spotkali się z seniorami z Klubu Samopomocy „Stokrotka”. Na trasie ich wizyty był także Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej w Solcu Kujawskim, hala OSiR, biblioteka. W Soleckie Centrum Kultury poznali ofertę dla osób starszych i pośpiewali sobie z seniorkami z zespołu „Inwencja”.
- To jest wielki honor dla nas, że jesteśmy tutaj. Jesteśmy wdzięczne za bogaty i ciekawy program – dziękowały Gruzinki.
Gości podjęło także Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego. Główne tematy to: fundusz stypendialny dla dzieci i młodzieży, konkursy wiedzy oraz współpraca międzynarodowa.
Więcej przystanków na trasie po Kujawach i Pomorzu
Solec był ważnym, ale nie jedynym punktem pobytu Gruzinek w naszym regionie. Jak informuje Elżbieta Wysocka - panie odbyły także wiele spotkań w Bydgoszczy i Toruniu. Gościły m.in. w Kujawsko -Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu (departamenty: współpracy z zagranicą oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi).
Odwiedziły też bydgoski ratusz oraz Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy. By poznać lepiej działalność organizacji pozarządowych w Polsce spotkały się z działaczami Lokalnej Grupy Działania Trzy Doliny w Gądeczu.
