https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarz nie jest pewien czy można sprzedawać jaja "prosto od kury"

Monika Smól
- Czy mogę sprzedawać jaja bezpośrednio od kur z mojego gospodarstwa i ile dziennie? - pyta Czytelnik. - Nie chcę mieć problemów, więc zanim będę to robił proszę o wyjaśnienie sprawy.

W powiecie chełmińskim wiele jest gospodarstw rolnych, w których hoduje się kury.

Nie ma zakazu sprzedaży

- Nie wszyscy nadążają za zmianami przepisów, zwłaszcza unijnych - przyznaje nasz rozmówca. - Ostatnio sąsiad powiedział mi, że sprzedaję zbyt wiele jaj w stosunku do tego, ile mam niosek. Mogę mieć problem z jajami, gdy sprzedam ich za dużo? Proszę o wyjaśnienie.

O rozwianie wątpliwości naszego Czytelnika poprosiliśmy Mariusza Felsmanna, dyrektora Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chełmnie. - Odpowiadając na pytanie w sprawie zakazu sprzedaży jaj "prosto od kury" od razu pragnę podkreślić, że takiego zakazu nie ma - mówi Mariusz Felsmann. - Jako członkowie Unii Europejskiej musimy spełniać warunki prawa europejskiego. Zgodnie z wymogami prawa żywieniowego, każda osoba mająca nie więcej niż pięćdziesiąt kur niosek może sprzedawać pochodzące od nich jaja i dla prowadzenia takiej sprzedaży nie musi uzyskiwać żadnych zezwoleń i zatwierdzeń.

Jak zaznacza szef sanepidu, nie znaczy to jednak, że w zakresie sprzedaży tych jaj występuje dowolność.

- Posiadacz niewielkiej ilości kur niosek, to znaczy do pięćdziesięciu sztuk, jest zobowiązany - co podkreślam z całą uwagą - dokonywać sprzedaży osobiście, ale może to być też współmałżonek lub dorosłe dziecko mieszkające z rodzicami - zaznacza Mariusz Felsmann. - Sprzedaż ta może odbywać się na terenie powiatu, w którym znajduje się gospodarstwo, jednak dopuszcza się sprzedaż w powiatach ościennych. W miejscu sprzedaży należy umieścić wyraźną i widoczną dla kupujących informację z danymi i adresami właściciela niosek.

Ponadto, posiadacz niosek powinien prowadzić ewidencję sprzedaży jaj dla potwierdzenia, że nie handluje jajami z innych źródeł.

Nie mogą być przegrzane ani wychłodzone

- Dla przykładu posiadacz 40 kur w ciągu tygodnia może sprzedać 40x7 czyli 280 jaj, z kolei ten który ma jedynie 10 niosek - tylko 70 jaj - wyjaśnia dyrektor Stacji. - Jaja nie muszą posiadać numerów identyfikacyjnych, ale należy je zabezpieczyć przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz chronić je latem przed zbytnim nagrzaniem, natomiast zimą - przed zbytnim ochłodzeniem - poniżej + 5° Celsjusza. Biorąc pod uwagę duży popyt na "jaja od domowej kury" przyjmujemy, że ich sprzedaż będzie szybka, natomiast jeżeli ktoś oferuje jednorazowo większe ilości jaj warto, aby zaopatrzył się w zwykłą termotorbę. Wszystkim smakoszom jaj z chowu przyzagrodowego, a do takich sam się zaliczam, życzę smacznego i podkreślam, że prawo unijne służy ochronie naszego zdrowia i życia i nie blokuje w żaden sposób, usankcjonowanych wieloletnimi tradycjami, naszych preferencji kulinarnych. Każdy uczciwy dostawca nie ma i nie będzie miał kłopotów z dostosowaniem się do jego zapisów.

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 11.03.2019 o 20:58, Robert123 napisał:

Co trzeba zrobić by zacząć hodować kury w ogródku? Ile czasu trzeba poświęcić na ich obsługę np. jeśli miałby się mieć 3 sztuki?

 

                                         :o

R
Robert123

Co trzeba zrobić by zacząć hodować kury w ogródku? Ile czasu trzeba poświęcić na ich obsługę np. jeśli miałby się mieć 3 sztuki?

J
Jac

Moja propozycja aby nauczyć się czytać jak co do ilości która została przyjęta jako średnia bo jak sprzedasz 2 jaja więcej to nic się nie stanie jak i tego czy wolno sprzedać jaja z poza gospodarstwa- proponuję co niektórym 2 razy przeczytać

R
ROLL

Co za ciemniak pisze takie bzdety . Czy autor nie wie ze kura to nie komputer i nie da się zaprogramować  ?  Niedouczony  patafianie  zapamiętaj raz na zawsze ze kura znosi jajka  różnie , nie jedno dziennie  czyli 365 jaj w roku  bo by jej du..pe urwało . Średnia  to 7 jaj na 10 dni  przy dobrej pogodzie i dobrej karmie a w zimie spada do 4-5 jaj na 10 dni Jak się pierzy to po jajach , jak zimno tez  , jak chora tak samo .

J
Janusz

A jak z podatkami? 

 

G
Gość

Kujawsko-pomorscy rolnicy będą dziś protestować w obronie polskiej ziemi, lasów i wsi. Gospodarze z powiatu Chełmińskiego będą blokowali ulice od godziny 13.00 do 15.00.

 

G
Gość

oczywiście że nie!  wtedy to jest oszustwo bo ludzie kupujący myślą że kupują jaja od przydomowej kury a nie fermowej.

 

Chyba że umieścisz informacje  skąd pochodzą te jaja i spełnisz warunki ,,sklepu" lub ,,hurtowni" dostaniesz odbiór odpowiednich służb,   wtedy możesz legalnie, płacąc podatki handlować jajami lub inną żywnością.

a
abri
witam

z powyższego reportażu wynika ze można sprzedawać jaja od własnych kur, ale czy można sprzedawać jaja w gospodarstwie domowym ale nie od własnych kur lecz zakupione np w jakiejś hurtowni oczywiście aby na tym zarobić?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska