Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z Brzeźna nawet nie wiedziały, ile potrafią zdziałać

Agnieszka Romanowicz
Wielką radość sprawiło mieszkankom Brzeźna odkrycie, że potrafią zrobić tak piękne dekoracje
Wielką radość sprawiło mieszkankom Brzeźna odkrycie, że potrafią zrobić tak piękne dekoracje Fot. Agnieszka Romanowicz
Miasto może zazdrościć wsi. Od kiedy Koła Gospodyń Wiejskich zaczęły działać jako stowarzyszenia, nie ma okazji w kalendarzu, która nie byłaby na wsiach w pełni wykorzystana.

W Brzeźnie (gm. Pruszcz), jak i w innych wsiach, gdzie działają Koła Gospodyń Wiejskich, mikołajkowy lub gwiazdkowy prezent ma zapewnione każde dziecko. Bez wyjątku! Fundusze się znajdują. W mieście to jest nie do pomyślenia. Tu obdarowuje się jedynie podopiecznych pomocy społecznej.

Były obawy, czy się opłaci

Rzecz w tym, że w mieście trudniej działać razem - anonimowość oddala ludzi od siebie. Za to na wsiach łączą się w grupy, które razem potrafią czynić cuda.
I tak w Brzeźnie zebrało się 20 kobiet, dla których dni: dziecka, matki, kobiet, jak i inne święta są wyzwaniem. - Dobra wola i energia to podstawa, ale bez pieniędzy niewiele byśmy osiągnęły. Dlatego tak ważna jest możliwość założenia stowarzyszenia, któremu wolno zarabiać i startować w unijnych konkursach - podkreśla Magdalena Tomaszewska, szefowa Stowarzyszenia KGW "Brzeźnianki".
Pierwsze pieniądze pomnożyły podczas Festiwalu Smaku w Grucznie. - Wiadomo, że były obawy, czy dwa dni spędzone w kuchni i wydatki na produkty się opłacą - przyznaje Tomaszewska. - Jednak okazało się, że na naszych gofrach i innych smakołykach zarobiłyśmy niezłe pieniądze. Wystarczyłoby na wczasy w górach.
Ale zamiast na wyjazd w Karkonosze, "Brzeźnianki" postawiły na dzieci. - Rodzina jest najważniejsza - tłumaczą. - A odkąd mamy nowoczesną świetlicę przy naszej OSP, możemy organizować imprezy, które cieszą całe rodziny z Brzezin.

Chętne do pracy

Teraz panie skupiły się na świętach Bożego Narodzenia. Wyjątkowy nastrój w swoich domach podkreślą stroikami. Nie wydadzą na nie 50 zł w kwiaciarniach. Efektowne ozdoby nauczyły się robić od Haliny Dąbrowskiej, specjalistki od przedsiębiorczości w ODR Minikowo, która działa w powiecie świeckim. - Odpowiadam na wiele zaproszeń Kół Gospodyń Wiejskich z tego terenu. Panie są tak zdolne, sympatyczne i chętne do nauki, że współpraca z nimi to dla mnie czysta przyjemność - zapewnia specjalistka.
- Przecież to sama radość mieć w domu ozdobę spod własnej ręki - podkreśla Małgorzata Tabasz. - Nawet nie wiedziałyśmy, że tak piękne rzeczy umiemy zrobić. Trzeba zacząć je sprzedawać!
Część stroików przydała się do dekoracji w niedzielę, bo w świetlicy były mikołajki. Dzięki sponsorom: panu Osadkowskiemu z Raiffeisen, Dariuszowi Fryckowskiemu z gminy Pruszcz oraz Magdalenie Dolata - Wiśniewskiej z Provimi Polska sp. z o. o, "Brzeźnianki" rozdały 38 mikołajkowych paczek.
Ale, że nie samą zabawą człowiek żyje, dzielne kobiety urządziły także "Białą niedzielę". Dzięki temu 13 grudnia o godz. 16 można będzie zbadać w świetlicy m.in. ciśnienie, poziom cukru we krwi i wydolność płuc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska