W Brzeźnie (gm. Pruszcz), jak i w innych wsiach, gdzie działają Koła Gospodyń Wiejskich, mikołajkowy lub gwiazdkowy prezent ma zapewnione każde dziecko. Bez wyjątku! Fundusze się znajdują. W mieście to jest nie do pomyślenia. Tu obdarowuje się jedynie podopiecznych pomocy społecznej.
Były obawy, czy się opłaci
Rzecz w tym, że w mieście trudniej działać razem - anonimowość oddala ludzi od siebie. Za to na wsiach łączą się w grupy, które razem potrafią czynić cuda.
I tak w Brzeźnie zebrało się 20 kobiet, dla których dni: dziecka, matki, kobiet, jak i inne święta są wyzwaniem. - Dobra wola i energia to podstawa, ale bez pieniędzy niewiele byśmy osiągnęły. Dlatego tak ważna jest możliwość założenia stowarzyszenia, któremu wolno zarabiać i startować w unijnych konkursach - podkreśla Magdalena Tomaszewska, szefowa Stowarzyszenia KGW "Brzeźnianki".
Pierwsze pieniądze pomnożyły podczas Festiwalu Smaku w Grucznie. - Wiadomo, że były obawy, czy dwa dni spędzone w kuchni i wydatki na produkty się opłacą - przyznaje Tomaszewska. - Jednak okazało się, że na naszych gofrach i innych smakołykach zarobiłyśmy niezłe pieniądze. Wystarczyłoby na wczasy w górach.
Ale zamiast na wyjazd w Karkonosze, "Brzeźnianki" postawiły na dzieci. - Rodzina jest najważniejsza - tłumaczą. - A odkąd mamy nowoczesną świetlicę przy naszej OSP, możemy organizować imprezy, które cieszą całe rodziny z Brzezin.
Chętne do pracy
Teraz panie skupiły się na świętach Bożego Narodzenia. Wyjątkowy nastrój w swoich domach podkreślą stroikami. Nie wydadzą na nie 50 zł w kwiaciarniach. Efektowne ozdoby nauczyły się robić od Haliny Dąbrowskiej, specjalistki od przedsiębiorczości w ODR Minikowo, która działa w powiecie świeckim. - Odpowiadam na wiele zaproszeń Kół Gospodyń Wiejskich z tego terenu. Panie są tak zdolne, sympatyczne i chętne do nauki, że współpraca z nimi to dla mnie czysta przyjemność - zapewnia specjalistka.
- Przecież to sama radość mieć w domu ozdobę spod własnej ręki - podkreśla Małgorzata Tabasz. - Nawet nie wiedziałyśmy, że tak piękne rzeczy umiemy zrobić. Trzeba zacząć je sprzedawać!
Część stroików przydała się do dekoracji w niedzielę, bo w świetlicy były mikołajki. Dzięki sponsorom: panu Osadkowskiemu z Raiffeisen, Dariuszowi Fryckowskiemu z gminy Pruszcz oraz Magdalenie Dolata - Wiśniewskiej z Provimi Polska sp. z o. o, "Brzeźnianki" rozdały 38 mikołajkowych paczek.
Ale, że nie samą zabawą człowiek żyje, dzielne kobiety urządziły także "Białą niedzielę". Dzięki temu 13 grudnia o godz. 16 można będzie zbadać w świetlicy m.in. ciśnienie, poziom cukru we krwi i wydolność płuc.