https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gra Niebieski wieloryb w Zabrzu: Dziecko się okaleczyło pod wpływem wyzwań Niebieskiego Wieloryb

Niebieski wieloryb: kolejne ostrzeżenia w sprawie niebezpiecznej gry. W Zabrzu dziecko się okaleczyło pod wpływem wyzwań. - Dziecku została udzielona pomoc, a obrażenia nie zagrażają jego życiu - mówi at. sierż. Agnieszka Żyłka.
Niebieski wieloryb: kolejne ostrzeżenia w sprawie niebezpiecznej gry. W Zabrzu dziecko się okaleczyło pod wpływem wyzwań. - Dziecku została udzielona pomoc, a obrażenia nie zagrażają jego życiu - mówi at. sierż. Agnieszka Żyłka. ARC
Niebieski wieloryb sieje strach. W Zabrzu policja poinformowała o kolejnym okaleczeniu pod wpływem gry polegającej na wypełnianiu absurdalnych i destrukcyjnych wyzwań. Rzecznik Praw Dziecka to kolejna instytucja, która wydała oficjalne ostrzeżenie w sprawie internetowej gry niebieski wieloryb. Wcześniej interweniowała w tej sprawie Prokuratura Krajowa, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Komenda Główna Policji. Eksperci przestrzegają, że gry nie można bagatelizować. Wyzwania Niebieskiego Wieloryba mogą prowadzić do śmierci samobójczej.

Śmiertelnie niebezpieczna gra, czyli "niebieski wieloryb" dotarła także do Zabrza. Tutejsza policja odnotowała jeden przypadek samookaleczenia się dziecka.

- Stwierdziliśmy jeden przypadek, jednakże ze względu na dobro dziecka nie udzielamy żadnych informacji - mówi st.sierż. Agnieszka Żyłka, rzecznik prasowy zabrzańskiej policji. - Dziecku została udzielona pomoc, a obrażenia nie zagrażają jego życiu - dodaje at. sierż. Agnieszka Żyłka.

Zabrzańska policja stroni od udzielania informacji na ten temat. - Z naszych informacji wynika, że z uwagi na szum medialny i liczne doniesienia prasowe dzieci zaczęły się interesować tym tematem - wyjaśnia rzecznik.

Niebieski Wieloryb JAK DZIAŁA?

- Apeluję o szczególne zwrócenie uwagi na dzieci w swoim otoczeniu. Zainteresujcie się tymi, którzy nadmiernie korzystają z Internetu, są klasowymi outsiderami, mają problemy w kontaktach z rówieśnikami lub w domu. Oni są właśnie w grupie podwyższonego ryzyka. Nie pozwólmy, aby stała im się krzywda, bądźmy blisko nich dając im poczucie, że są dla nas ważni, że nam na nich zależy, że jesteśmy ich przyjaciółmi, nauczycielami i przewodnikami - w liście skierowanym do rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół pisze Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Pismo wysłane we wtorek to reakcja na kolejne doniesienia o młodych ludziach, którzy okaleczyli się grając w niebezpieczna grę - niebieski wieloryb. Gra w Polsce pojawiła się kilka tygodni temu. Podobno swoje początki miała w Rosji, gdzie rzekomo miała przyczynić się do śmierci ponad 130 młodych ludzi. Uczestnicy mają do wykonania przez kolejne dni 50 zadań. Zleca je im wirtualny „opiekun“.

Niebieski wieloryb w Śląskiem. Jest pierwsza ofiara. Kurator...

Polecenia zaczynają się od banalnych czy śmiesznych żartów. Szybko zamieniają się w poważne i niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mają doprowadzić m.in. do załamania psychicznego czy okaleczania się.

Pierwsze doniesienia o nastolatkach, którzy pod wpływem gry okaleczyli się zaczęły docierać w zeszły piątek. Media obiegła informacja o trojgu nastolatków z woj. zachodniopomorskiego, którzy mieli wyciąć sobie na ciele symbol gry. Szczecińska Prokuratura Okręgowa wszczęła już śledztwo. W poniedziałek o 15-letnim mieszkańcu Gliwic, który głęboko poranił sobie ręce powiadomiła gliwicka policja. Teraz prowadzi śledztwo w tej sprawie. O podobnych przypadkach mówili też policjanci z woj. lubelskiego.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
W związku z tym Komenda Główna Policji, resort edukacji czy Prokuratura Krajowa wydały w tej sprawie oficjalne ostrzeżenia. Do tego grona dołączył RPD, który skierował list do dyrektorów, nauczycieli i opiekunów dzieci.

CZYTAJCIE TEŻ:
Niebieski wieloryb - co to jest? Niebieski wieloryb zadania [GRA NIEBIESKI WIELORYB]

- Zapewne już Państwo zaobserwowali, że Internet staje się, a może wręcz stał się naturalnym środowiskiem dzieci i młodzieży. Komputer, smartfon, tablet towarzyszy młodym ludziom niekiedy od rana do wieczora. Warto przy tym podkreślić, że nowe technologie niosą ze sobą wiele fantastycznych, rozwijających możliwości, ale mogą stanowić też zagrożenie. Trzeba zatem uczyć dzieci, jak się z nimi mądrze i bezpiecznie obchodzić. I to jest właśnie wspólne zadanie dorosłych - pisze Michalak.

Przypomina też, że w czasach naszego dzieciństwa dorośli uczyli jak zawierać znajomości, bawić się i rozróżniać prawdę od fałszu. Tłumaczyli, co jest bezpieczne, a czego należy unikać. Po prostu prowadzili przez świat.

- Dzisiejsze dzieci chowają się przed dorosłymi w sieci, a opiekunom coraz trudniej jest je tam odnaleźć, bo to one są tam bardziej u siebie niż my potrafimy to zrozumieć. Zwykle to nie do końca jest element naszego dorosłego świata. Dlatego tak trudno nam dzisiaj uświadamiać młodym ludziom zagrożenia, uczyć jak się zachować w trudnych sytuacjach, chronić przed kłamstwem i manipulacją - pisze Michalak.

I do razu dodaje, że oczywistym powinno być dla każdego, że zagrożeniem dla dziecka nie jest urządzenie jako takie, a człowiek, z którym młody człowiek może nawiązać kontakt. Człowiek, który dla własnych, niekiedy nagannych celów, wykorzystuje łatwowierność, ufność i samotność dziecka przed ekranem.

Jego zdaniem jednym z ostatnich zagrożeń jest gra niebieski wieloryb, o której donoszą media.

- Powoduje, że dzieci wykonują zadania, których celem jest krzywdzenie samych siebie. Coraz trudniejsze wyzwania przekazywane za pośrednictwem tajemniczego przewodnika rzekomo prowadzą dzieci poprzez samookaleczenia aż do kulminacji – samobójstwa - pisze rzecznik.

Marek Michalak uważa, że sytuacja jest o tyle trudna, że dzisiaj dzieci nie mają zaufania do dorosłych, a w Internecie szukając poczucia przynależności są aktywne w różnego rodzaju społecznościach. Często, nie mając wsparcia w rodzinie, w sieci poszukują przygód, ekscytacji i emocji. Zaznacza, że z drugiej strony relacje, które tworzą w wirtualnym świecie są zadziwiająco silne, a wpływ znajomych z sieci powoduje podejmowanie nie zawsze mądrych i przemyślanych decyzji.

- Anonimowość internetowa daje osobom chcącym manipulować innymi siłę i skuteczność. Wydaje im się przy tym, że są bezkarne, bezpieczne i posiadają władzę - podsumowuje.

Katarzyna Domagała, Magdalena Mikrut-Majeranek

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiuwiu
debil
S
Sebastian
Moje dzieci grają już w tę grę od 38dni .Kolejne dni zapowiadają się naprawdę ciekaweie :-)
L
Laura biesiada
Omało co zagrałam bym w to dzienki wam tego nie zrobiłam
m
milena
Niebieski wieloryb
I
Integraal
Problem w tym, że takowe serwery z tą nie istnieją i nie będą istniały. Przekopałam cały internet. Jedyne co znalazłam to obszerny artykuł jakieś profesora psychologii, który przetłumaczył rosyjski artykuł odnośnie wydarzenia z 3 lata starego w Rosji gdzie grupa nastolatków miała ciała okaleczone coś na wzór tego. I tak przez tez kilka lat jak znaleźli jakąś ofiarę pojedynczą to podpinali pod to kopiując artykuł nawet Daily News. No i co banda oszołomów na podstawie zlepka artykułów sporządziła niby to regulamin i wrzuciła do sieci a te filmy i muzykę, co niby każą słuchać i oglądać, co oni wysyłają to treści płatne. Dziecko, co ma doładowanie za 5zł to na pewno nie będzie stać na coś takiego a dwa to istnieje masa antywirusów z kontrolą rodzicielską jak na komputer to i na telefon. Wystarczy bardziej sprzęt od dzieci pilnować, a nie posadzą przed kompem i rób sobie co chcesz.
K
Ktoś
Serio? Bardziej debilnej gry nigdy nie widziałam... i niech nie robią z dzieci takich ofiar bo jakie one muszą być tępe żeby zagrać w taką durną grę... a gdzie rodzice tych dzieci ? W czasie kiedy leżą przed telewizorem ( ewentualnie pracują lub są w delegacji ) ich dzieci robią sobie żyletką tatuaż wieloryba lub skaczą z dachu... Polska i cała Europa schodzi na psy....
e
ech

Piszcie o tym więcej... będzie więcej dzieci żądnych "sławy".
Ale wiadomo, pieniądze z reklam za chwytliwy tytuł nie śmierdzą.

j
jorg
zablokowac strony iserwery z gra ciezko!! ino trza ruszyc d*** ale my mamo maktofaszyzm pisuarski ktory nic nie moze
i
idioci
ale jak wczesniej byl problem z samookaleczaniem, to nic nie robiliscie, IDIOCI
K
Kic
To jest płetwal błękitny a nie niebieski wieloryb! Tak ciężko spojrzeć do słownika?
g
gafga
gasfasd
t
tadzik
Dawniej taki 15 letni koń, za taki numer dostałby jeszcze w....ol od ojca, i wszystkie głupoty by mu ze łba wyleciały. Ale teraz ....
J
Janek
Durne pismaki zrobili niebieskiemu ssakowi reklame za free. Zamiast dac sluzbom czas na zrobienie porzadku to ci zrobili takie halo ze klekajcie narody i zas mamy powtorke z Mocarza. Wtedy tez pismaki halo zrobili i gownarzeria musiala sprobowac.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska