Cel konkursu to ukazywanie i promowanie dobrego budownictwa w regionie kujawsko-pomorskim, inspirowanie twórczych podstaw zespołów projektowych i wykonawczych w dziedzinie budownictwa i architektury. Podstawowymi kryteriami wyłaniania kandydatów do tytułu są: użyteczność i nowoczesność rozwiązań architektoniczno-funkcjonalnych, jakość wykonawstwa budowlanego, walory estetyczne, walory ekologiczne i ekonomiczne, walory wkomponowania w otoczenie. Patronat nad inicjatywą obejmuje wojewoda kujawsko-pomorski.
- Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia, szczególnie że jest ono przyznawane przez specjalistów z dziedziny architektury i budownictwa. Nagroda jest potwierdzeniem skuteczności naszych działań i stanowi motywację do dalszego rozwoju – mówi Jarosław Szczupak z Alstal Grupy Budowlanej.
Opera Leśna w Sopocie:
Sopocki amfiteatr uznawany jest za jeden z najbardziej znakomitych pod względem akustyki obiektów tego typu w Europie. Opera Leśna zajmuje teren ok. 4 ha, na widowni może zmieścić się 5 047 widzów z możliwością powiększenia ich liczby do 5 579. Jest to możliwe po złożeniu pierwszych czterech sektorów. Kanał dla orkiestry może pomieścić 110 muzyków. Powierzchnia dachu: 3 600 m2, jego wysokość w najwyższym punkcie mierząc od posadzki wynosi 32 m. Waga membrany wynosi 4 tony. Waga całej konstrukcji stalowej dachu wynosi 950 ton, waga konstrukcji wsporczej to 800 ton. Prace prowadzone przez ALSTAL nie ograniczyły się do modernizacji obiektu, jak to pierwotnie zakładano.
Opera Leśna została gruntownie przebudowana i zmodernizowana, wskutek czego powstał zupełnie nowy obiekt. Zrekonstruowany amfiteatr wygląda jeszcze bardziej imponująco niż przewidywała to dokumentacja projektowa.
