Umowę podpisało 14 podmiotów, w tym miasto i gmina Grudziądz oraz Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych w Grudziądzu, które będzie pełniło rolę Lidera Klastra. Ponadto podpisy złożyli przedstawiciele grudziądzkich spółek komunalnych a także jeden przedsiębiorca.
Klaster jest porozumieniem obejmującym wytwórców i odbiorców energii zarówno elektrycznej, jak i energii cieplnej czy gazu.
Jednym z celów, dla których został utworzony Klaster Odnawialnych Źródeł Energii „Grudziądz Obszar Zrównoważony Energetycznie” jest pozyskiwanie środków unijnych na rzecz stabilizacji energetycznej. - Jeśli otrzymamy dotację, to przeznaczymy ją na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, na sieci przesyłowe, oraz na magazyny energii. Wówczas nie będziemy odczuwali awarii jakiejkolwiek z sieci, gdyż będziemy samowystarczalni energetycznie - mówi Marek Sikora, wiceprezydent Grudziądza.
Sikora mówił też, że kolejną korzyścią, jaką odczują uczestnicy klastra ma być zmniejszenie kosztów energii. Ma tak się stać poprzez ominięcie pośredników w jej dostawie. Wprowadzona zostanie tzw. taryfa klastrowa.
Klaster, w sprawie którego umowę podpisano wczoraj nie jest jedynym, jaki został utworzony w Grudziądzu.
W 2015 roku siedem grudziądzkich firm działających w branży szwalniczej i odzieżowej postanowiło połączyć siły i utworzyć Klaster Przemysłu Lekkiego.
Marek Sikora uważa jednak, że w żaden sposób nie należy łączyć obu pojęć. - Oba klastry mają zupełnie inną specyfikę. Klaster Przemysłu Lekkiego także miał w założeniu wiele ciekawych pomysłów, które konsekwentnie realizuje - mówi Marek Sikora.
Przypomnijmy, że w myśl utworzenia Klastra Przemysłu Lekkiego, grupa przedsiębiorstw zobowiązała się głównie do ścisłej współpracy w celu szkolenia pracowników branży odzieżowej. Współpraca firm przewiduje też inne pola działalności: wspólne misje handlowe, imprezy targowe, zakupy paliwowe oraz inwestycje.
Program Mieszkanie Plus w Bydgoszczy i okolicach.
