O tym, że wielu grudziądzan korzysta z różnych form pomocy, nie trzeba specjalnie przekonywać. Wśród nich sporą grupę stanowią osoby, które korzystają z dożywiania. Jak zauważają pracownicy organizacji niosących wsparcie, potrzebujących jest więcej, gdy spada temperatura.
- Bezdomni, którzy w ciągu roku sami organizują sobie jedzenie, zimą decydują się jednak przyjść do nas i zjeść coś ciepłego - zauważa ks. Marek Borzyszkowski. - Zwykle wydajemy kilkanaście posiłków więcej.
Żeby otrzymywać obiady z Caritasu trzeba najpierw otrzymać decyzję o ich przyznaniu. Wydaje ją Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Decyzja jest ważna przez pół roku.
- Nasi podopieczni spożywają ciepłe posiłki w trzech barach i stołówce Caritasu - informuje Jolanta Zarębska, wicedyrektorka MOPR-u. - Łącznie 644 osoby.
Z obiadów korzysta również 975 najbiedniejszych dzieci. Jedzą je w szkolnych jadłodajniach.
MOPR przyznaje także potrzebującym rodzinom żywność z Unii Europejskiej. Takim wsparciem objęto ok. 5 tys. osób. W tym roku do Grudziądza trafiło już 290 ton "unijnego" jedzenia.
Będą rozdawali polarowe kamizelki
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Z tej okazji na każdego głodnego, na Rynku Rybnym będzie czekała grochówka i drożdżówka. - Będzie także możliwość zmierzenia sobie poziomu cukru we krwi i ciśnienia - zapowiada Ewa Szymańska z Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wolontariusze będą rozdawali ciepłą odzież. Akcja ruszy o godz. 11, a zakończy się o 14.
Natomiast dziś, na ulicach Grudziądza w godz. 11-16 będzie można spotkać kwestującą młodzież PCK. Wolontariusze będą zbierali datki m.in. na bożonarodzeniowe paczki dla najuboższych.