Spis treści
W opinii pracowników schroniska, teraz jest bardzo newralgiczny okres dla bezdomnych żyjących na ulicy. - Jak już ktoś przetrwa pierwsze, jesienno - zimowe miesiące, to zdąży się przygotować do zimy. Pierwsze przymrozki są najbardziej niebezpieczne, gdyż nie każdy potrafi się odnaleźć - dzieli się doświadczeniem streetworker Janek. - Jeśli chodzi o ilość bezdomnych, to raczej jest to stała liczba. Niepokojące jest jednak to, że przybywa nowych i coraz młodszych bezdomnych. Nawet jeśli uda się czasami przekonać ich do zmiany stylu życia, niekoniecznie nawet do wyjścia z bezdomności, ale na zamianę bezdomności ulicznej na instytucjonalną (czyli schronisko) to cieszy, bo jest ona bardziej bezpieczna. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie rozwiązuje to też do końca problemu. Ale przerażające jest to, że cały czas pojawiają się nowe osoby.
Projekt "Zima 2024/2025" w Grudziądzu wystartował
Z szacunków pracowników schroniska oraz streetworkerów, wynika że w Grudziądzu żyje kilkudziesięciu bezdomnych (od 60 do 90), którzy podziewają się po pustostanach, bunkrach. I przyjdzie im się lada moment zmierzyć z najgorszym okresem - zimą. Pomagać im przetrwać ten czas będą grudziądzkie służby. W jaki sposób?
Jolanta Zarembska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu: - Chcielibyśmy, aby interwencji było jak najmniej, ale niestety... Są na terenie Grudziądza osoby bezdomne i pomoc do nich będziemy kierowali jak co roku. Dodam, że zdarza się, że pomimo docierania do tych osób, szczególnie koczujących, niestety nie zawsze chcą przyjąć pomoc.
Co ważne, bezdomni z terenu Grudziądza mogą m.in.
korzystać z posiłków w Caritasie,
otrzymać bony żywnościowe, odzież
w ramach schroniska mogą skorzystać także z kąpieli i zmiany odzieży.
Rafał Cywiński, szef wydziału zarządzania kryzysowego: - Wspieramy służby czy to w uzupełnianiu koców czy cieplejszych rękawiczek. Wspomóc możemy też termosami z ciepłym napojem.
Policjanci, strażnicy miejscy deklarują jak co roku patrole miejsc gdzie koczują bezdomni. Będą ich instruowali o możliwościach skorzystania z noclegowni czy ogrzewalni, które działają przy schronisku im. św. Brata Alberta przy ul. Parkowej i innych formach pomocy.
Wszystko w ramach projektu Akcja Zima 2024/2025. Jego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniu utraty zdrowia lub życia osób bezdomnych wskutek przebywania w niskich temperaturach. Koordynatorem podejmowanych działań przez służby jest grudziądzki urząd miejski pod kierownictwem wiceprezydent Róży Lewandowskiej.
Dodajmy, że 17. listopada w ramach "Dnia ubogich" na terenie Bazyliki zostanie zorganizowana akcja, podczas której będzie wydawana ciepła zupa dla potrzebujących, a także pojawią się terapeuci, specjaliści którzy bezpośrednio będą udzielali porad osobom ubogim odnośnie form wsparcia. Akcja potrwa w godz. 11 - 14. Jej organizatorem jest Koło Grudziądzkie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Czytaj też:
Ważne telefony:
Tutaj przyjmują zgłoszenia o bezdomnych:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, ul. Waryńskiego 34A tel. 56 69 68 769
Komenda Miejska Policji w Grudziądzu, ul. Chełmińska 111 tel. 997, 112, 47 754 52 21
Straż Miejska w Grudziądzu, ul. Piłsudskiego 51 tel. 986
Tutaj bezdomny może znaleźć pomoc:
Koło Grudziądzkie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, ul. Parkowa 22/24 Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Noclegownia, Ogrzewalnia tel. 56 64 33 064 (zapewnia mężczyznom schronienie, odzież, posiłek i kąpiel)
Polski Komitet Pomocy Społecznej w Grudziądzu, ul. Waryńskiego 36 Schronisko dla Bezdomnych Kobiet tel. 56 46 401 90 lub 56 46 394 96 (zapewnia kobietom schronienie, odzież, posiłek i kąpiel)
Grudziądzkie Centrum Caritas, ul. Klasztorna 6 Jadłodajnia dla osób potrzebujących, Al. 23 Stycznia 16 tel. 56 64 294 44 (zapewnia gorące posiłki na podstawie decyzji MOPR)
Infolinia dla osób bezdomnych i znajdujących się w sytuacji kryzysowej tel. 800 301 630
