- Celebrujemy ten niezwykły moment, w którym - na mocy Traktatu Wersalskiego – to Polacy ponownie stali się gospodarzami tej części Pomorza - mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Dziś Grudziądz staje się nowoczesnym miastem w UE
Prezydent dodawał: - Dziś Grudziądz, korzystający z funduszy infrastrukturalnych Unii Europejskiej, znów staje się nowoczesnym, świetnie skomunikowanym miastem. Jest punktem na mapie Zjednoczonej Europy i mimo trudności, z którymi się boryka, jest miastem wolnych ludzi, dumnych grudziądzan, jest również domem dla wszystkich, którzy z różnych powodów zechcieli właśnie tutaj zamieszkać.
- Grudziądz jest naszym wspólnym domem. My, grudziądzanie, stanowimy lokalną wspólnotę i warto, abyśmy wszyscy, pomimo różnic, czasem również pomimo sporów, dokładali każdego dnia przyjazne gesty utrwalające poczucie więzi między nami - mówił Maciej Glamowski.
Stoimy w obowiązku troski i odpowiedzialności
Wszyscy obecni radni - brakowało tylko Miłosza Jońca z PiS - miasta, podpisali rocznicową deklarację.
W niej czytamy m.in.: „Dziś, równo wiek po wkroczeniu w granice miasta Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, stoimy wobec obowiązku troski o dobrą przyszłość Grudziądza. mamy świadomość ogromnej odpowiedzialności za dziedzictwo, które tylko na jakiś czas jest dane naszym pokoleniom w depozyt. Odwołując się w pamięci do tak wielu wspaniałych grudziądzan, którzy byli jednocześnie wspaniałymi Polakami, żywimy niezachwianą wiarę, że Grudziądz już na zawsze będzie rozwijał się w granicach Rzeczypospolitej Polskiej.”
Spektakl z okazji rocznicy przygotowali uczniowie I LO w Grudziądzu:
Grudziądz świętuje 100-lecie powrotu do Polski. Spektakl "Grudziądz, miasto moje..." [zdjęcia]
W marszu rocznicę uczciły grudziądzkie "Patyczaki":
III Marsz Nordic Walking szlakiem Błękitnej Armii na 100 lecie powrotu Grudziądza do Macierzy [zdjęcia]
Kulminacja uroczystości
Z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski, zaplanowano m.in. „Błękitny przemarsz mieszkańców”, który w czwartek (23 stycznia) o g. 11.30 wyruszy spod pomnika hallerczyków przy starostwie na Rynek. Tam o g. 12.15 rozpocznie się rekonstrukcja wydarzeń z 23 Stycznia 1920 roku, a po niej uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Na g. 18 zaplanowano fortepianowy koncert braci Godzińskich w teatrze.
O programie uroczystości informowaliśmy tutaj:
Grudziądz świętować będzie setną rocznicę powrotu do Polski
