www.pomorska.pl/grudziadz
Więcej informacji z Grudziądza znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/grudziadz
Pod wielkim znakiem zapytania stoją planowane na obecny i przyszły rok miejskie inwestycje. Dlaczego? Jeśli nie otrzymamy dofinansowania do budowy drugiego etapu Trasy Średnicowej, powstanie ona z miejskich pieniędzy. Wyłożyć z budżetu będziemy musieli 48 mln złotych.
Zielone światło na ten ruch dali radni podczas środowej sesji Rady Miejskiej. Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja. Głos zabierali przede wszystkim samorządowcy opozycji, którzy chwilami nie przebierali w słowach.
- To przez pana nieudacznictwo, znaleźliśmy się w takim miejscu - zwracał się do prezydenta Roberta Malinowskiego Witold Kraśniewski, rajca klubu Prawo i Sprawiedliwość/Ruch dla Grudziądza. Zdaniem radnego uchwała o tej zmianie budżetu jest najważniejsza w całej kadencji.
Rajcy pod ścianą
- Tylko naszą władzę stać jest na tak samobójczy i desperacki krok - mówił z kolei Sławomir Szymański, rajca klubu PiS/RdG. - Kolejny raz jesteśmy postawieni pod ścianą. Jeśli nie zgodzimy się na zmianę, wyłoniony już wykonawca inwestycji zerwie umowę. Jeśli z kolei powiemy "tak", finanse miasta będą zagrożone.
Podobnych argumentów używał Łukasz Mizera, radny niezależny.
- Czy jest jeszcze gdziekolwiek inny samorząd, który podejmuje tak niebezpieczne decyzje? - pytał retorycznie Mizera
Prezydent nie obawia się ataku Marsjan
Prezydent Robert Malinowski jak mantrę powtarzał, że mamy wstępną umowę i pisemne zapewnienia o dofinansowaniu.
- Gdyby nawet Marsjanie opanowali Warszawę i w związku z tym nie byłoby dotacji, drugi etap "średnicówki"jesteśmy w stanie dokończyć z własnych pieniędzy. Wytrzymamy to - oceniał włodarz miasta.
Jego koledzy partyjni głos zbierali niechętnie, było widać, ze niektórzy z nich też jakby czuli się postawieni pod ścianą.
- Czasami trzeba podejmować trudne decyzje - mówił przyciszonym głosem Przemysław Ślusarski. Natomiast Michał Czepek podkreślał, że ze "średnicówką"musimy zdążyć przed autostradą i dlatego należy zmienić budżet.
Ostatecznie trzynastu rajców zagłosowało za zmianą. Sześciu było przeciw, dwóch zaś wstrzymało się od głosu.