- We wtorek, 10 maja otrzymaliśmy harmonogram najbliższej sesji. Po jego analizie stwierdziłem, że pomimo dyskusji prowadzonej od dłuższego czasu w sprawie S5 nic się nie zadziało, nadal jako Grudziądz nie podjęliśmy uchwały intencyjnej i czas najwyższy takową wywołać, tym bardziej że właśnie nie zauważyłem jej w porządku obrad rady miejskiej - mówi Arkadiusz Goszka, prezes Stowarzyszenia "Czas Grudziądza" i radny niezrzeszony. - To i tak jest bardzo późno. Jako władze samorządowe powinniśmy takie działania wcześniej podejmować.
Arkadiusz Goszka złożył projekt uchwały jako inicjatywa uchwałodawcza grupy radnych, choć sam nie posiada takiej inicjatywy jako radny niezrzeszony, ale liczy że podpiszą się pod nim inni radni i wówczas będzie mógł być procedowany na sesji. - Przewodniczący rady miejskiej zgodził się aby projekt został wyłożony w biurze rady, tak aby radni mogli się pod nim podpisać - mówi radny Goszka. I dodaje: - W czwartek (12 maja) dowiedziałem się też od przewodniczącego Łukasza Kowarowskiego, że projekt uchwały w tej sprawie jest przygotowywany przez szefów klubów Rady Miejskiej Grudziądza. Wcześniej nie miałem tej wiedzy, dlatego przygotowałem własny. Co ważne, wszystkie kluby tak jak i ja rekomendują wariant północny przebiegu S5 z budową mostu na Wiśle.
Budowa mostu północnego odciąży most im. Bronisława Malinowskiego
W uzasadnieniu projektu uchwały radnego Arkadiusza Goszki, czytamy m.in. " Rada Miejska Grudziądza rekomenduje przywrócenie wariantu północnego trasy S5 z nowym mostem przez Wisłę. Budowa jego umożliwi przeniesienie ruchu tranzytowego, który obecnie jest prowadzony przez Grudziądz DK nr 55 oraz wyprowadzi z miasta transport towarowy". (...) Wariant północny drogi S5 uchroni mieszkańców sąsiednich gmin przed procesem wywłaszczeń i wyburzeń, co łączy się z negatywnymi skutkami społecznymi.
W projekcie uchwały prezesa Stowarzyszenia "Czas Grudziądza" jest mowa o tym, że Rada Miejska sprzeciwia się propozycjom przebiegu S5 według wariantów 1,2,3. Wyjaśnijmy że są to warianty które dotyczą przebiegu S5 przez południową część Gminy Grudziądz i jej miejscowości. Dwa z nich nie są akceptowalne przez mieszkańców: Białego Boru i Pieniek Królewskich, gdyż wiąże się to z wyburzeniami ponad stu domów oraz Rudy gdyż przebiega przez "zielone płuca Gminy Grudziądz. Trzeci z wariantów jest akceptowalny przez mieszkańców Gm. Grudziądz gdyż nie ingeruje w zabudowę mieszkaniową i przyrodę.
Sprawa S5 ponad podziałami politycznymi
Jak poinformował nas Łukasz Kowarowski, radny SOG-u przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza w czwartek, 12 maja projekt uchwały w sprawie S5 trafił na skrzynki mejlowe szefów klubów radnych: SOG, KO i PiS-u. Teraz szef rady miejskiej czeka na opinie, ewentualne poprawki do akceptacji. - Wprowadzimy go jeszcze na sesję w maju - zapewnia Łukasz Kowarowski. - W tej sprawie mówimy jednym głosem.
Jeśli projekt radnego Goszki nie zyska wymaganej ilości podpisów kolegów radnych i nie trafi pod obrady, to czy poprze projekt szefów klubów radnych? - Tu trzeba występować ponad podziałami. A w tej kwestii mamy te same stanowisko - podsumowuje Arkadiusz Goszka.
Mieszkańcy Gminy Grudziądz: Droga S5 - TAK, ale NIE przez na...
