- Uczeń, który kończy szkołę podstawową czy gimnazjum ma obecnie trudny wybór. Dlatego chcemy mu pokazać jak uczymy, jaką mamy bazę i co może zyskać po ukończeniu naszej szkoły - mówi Beata Kacała, dyrektor ZSR w Grudziądzu.
Podczas tegorocznej edycji cyklicznego „Festiwalu zawodów”uczestnicy mogli m.in.: obejrzeć maszyny rolnicze, zapoznać się z techniką sadzenia i pielęgnacji roślinności oraz sprawdzić na jakiej zasadzie działa niwelator.
Równolegle do prezentacji zawodów dla gimnazjalistów, młodzież ucząca się w ZSR w Grudziądzu oraz ich rodzice wysłuchali wykładów naukowców z Uniwersytetu Techniczno Przyrodniczego z Bydgoszczy dotyczących produkcji roślinnej i zwierzęcej. Poprowadzili je: prof. Jerzy Nowachowicz, prof. Grażyna Michalska, dr hab. Piotr Dorszewski oraz dr inż. Przemysław Wasilewski.
- Obecnie zmienia się nasz stosunek do rolnictwa. Coraz więcej ludzi wyprowadza się na wieś, więc wiedza z zakresu rolnictwa jest bardzo istotna - mówi prof. Jerzy Nowachowicz, wykładowca z UTP.
Oferta jest już bogata, a kierunków będzie więcej
Zespół Szkół Rolniczych oferuje kształcenie wklasach: technik rolnik, technik weterynarii, technik agrobiznesu, technik organizacji reklamy oraz technik architektury krajobrazu.
Dzięki współpracy z firmą Mr Garden, szkoła planuje otworzyć w następnym roku szkolnym dwa nowe kierunki. - Jeden z nich to technik technologii drewna. Drugi zaś ma szkolić uczniów w zawodzie mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej - mówi dr inż. Arkadiusz Wojciechowski, nauczyciel przedmiotów praktycznych ZSR. - Najlepsi z tych klas otrzymają stypendia fundowane przez zakład. Absolwenci tych kierunków będą natomiast mieli bardzo dużą szansę na zatrudnienie w firmie Mr Garden - dodaje Beata Kacała.