Jednym ciągiem przez miasto
Wiele odcinków, które wejdą w skład wiślanej trasy rowerowej, już jest gotowych. Muszą powstać nowe, aby można było jednym ciągiem przejechać rowerem z północy na południe miasta.
Nowe odcinki zostaną połączone z już istniejącymi. Wzdłuż trasy powstaną cztery punkty widokowe, m.in. obok Góry Zamkowej i kępy strzemięcińskiej.
Trasa pilnie potrzebna
- Uprawiamy turystykę rowerową już ponad 30 lat i pomysły, które ułatwią rowerzystom jazdę po mieście popieramy! - deklarują Jan Reichwald i Tadeusz Śpiewakowski. - Projektem trasy nadwiślańskiej jesteśmy zachwyceni. Grudziądz powinien być bardziej przyjazny rowerzystom. Trasa musi powstać i to szybko.
Obaj panowie startowali w niedzielę, 21 marca w pierwszym rajdzie w tym sezonie. Dotąd nie opuścili ani jednego z takich rajdów w poprzednich latach.
- W trakcie przebudowy ulic w mieście wciąż powstają nowe ścieżki pieszo-rowerowe. Kolejne odcinki zbudujemy w ramach rewitalizacji terenów poprzemysłowych - wyjaśnia prezydent Grudziądza, Robert Malinowski. - Musi powstać projekt budowy brakujących fragmentów, żeby utworzyć jeden szlak. Pieniądze pozyskamy z Regionalnego Programu Operacyjnego, z puli na rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych.
Trasa ma przebiegać na obszarze Natura 2000. Umożliwi pieszym i rowerzystom podziwianie pięknej, nadwiślańskiej przyrody. Jeszcze bardziej wyeksponuje grudziądzkie zabytki, np. spichrze, Górę Zamkową, cytadelę oraz miejsca, gdzie powstawał film Andrzeja Wajdy "Tatarak".