Grudziądz. Wciąż są chęci, by odbudować Klimka [pobierz plik pdf]

(dd)
Wizualizacja odbudowanej wieży zamkowej
Wizualizacja odbudowanej wieży zamkowej Materiał Urzędu Miejskiego
Udostępnij:
Pozostałości zamku i ich okolica zostaną tak urządzone, że jak dawniej będą "salonem miasta" - zapowiada wiceprezydent Marek Sikora.

www.pomorska.pl/grudziadz

Więcej informacji z Grudziądza znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/grudziadz

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

Dokumentację "Częściowej rekonstrukcji murów zamku krzyżackiego na Górze Zamkowej" przygotowuje firma Inwestprojekt. Jej pierwsze propozycje omówiono już w Ratuszu. Są rozwinięciem szeroko opisywanej na łamach "Pomorskiej" koncepcji zagospodarowania tego terenu.

To co najbardziej ucieszy grudziądzan to podtrzymywana chęć odbudowania wieży Klimek, która przez lata górowała nad panoramą Grudziądza , ale została zniszczona w czasie wojny. Na wieży powstać ma taras widokowy.

Harmonogram prac na Górze Zamkowej będzie można przygotować dopiero, gdy Inwestprojekt sporządzi pełną dokumentację.
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
twp2
A dlaczego Klimek będzie w paski zielone? Krzyżacy nie robili zielonych cegieł tylko wszystkie były jak cały zamek - czerwone.
M
Marek Szajerka
Przepraszam, zakradł mi się błąd, oczywiście na s. 3 pomnik z projektowanym cokołem jest pokazany od tyłu na tle wschodniej pierzei a nie jak podałem zachodniej.
Najmocniej przepraszam. Marek Szajerka
M
Marek Szajerka
Nie wiem, czy Państwo zauważyliście, w jaki sposób motywowany jest zmiana cokołu pomnika Żołnierza Polskiego. W Kurierze Grudziądzkim na okładce jest stan obecny z opaską z napisem "Nie zginęła i nie zginie" Tłem są faktycznie poznańskie kamieniczki, zbudowane w miejscu Hotelu "Królewski Dwór". Natomiast na s. 3 w artykule "Rewitalizacja ulic z unijnym dofinansowaniem" jest pomnik z cokołem po cesarzu Wilhelmie, pokazany od tyłu, na tle niezniszczonej w 1945 r. zachodniej pierzei Rynku. Tamten wilusiowski w świetle tego artykułu jest historycznym, natomiast ten obecny, który stoi już dłużej, jak pomnik Żołnierza przed wojną nie jest historycznym, więc trzeba go wymienić.
Patriotyczna opaska na przetop albo do muzeum?

Marek Szajerka
G
Gość
W dniu 07.06.2010 o 16:29, Marek Szajerka napisał:

W pierwszym rzucie powinno się zlikwidować etat miejskiego konserwatora zabytków. Przy obsadzie go przez obecną panią I.F. jest on zbędny i zbyt kosztowny. Miejski Konserwator Zabytków w Grudziądzu nie odróżnia muru obronnego miejskiego od muru obronnego zamkowego, o czym świadczy zawieszona na murze szyi bramnej Bramy Zamkowej szklana tablica informacyjna z adnotacją, że jest mur miejski z XIV w. Każdy może sobie ją przeczytać. W tej sytuacji taki projekt Klimka zapewne bez problemu uzyska akceptację Pani Konserwator.Na początku swojego urzędowania Pani Konserwator oszpeciła gmach CKU, decydując o wymianie dachówek na niezgodną z oryginałem karpiówką. Przy tej okazji ponad 100 letnia drewniana więźba dachowa została dodatkowo obciążona 80 000 kg. Każdy 1 m2 karpiówki to ok. 20 kg dodatkowego ciężaru. Zgodnie z oryginałem powinna być też dachówka w kolorze zielonym. Teraz mamy fantazje w przypadku Klimka.Marek Szajerka - historyk z 30 letnim stażem.


Popieram Pana gdyż wiem, ze pani Izabela F. nie ma zielonego pojęcia w zakresie swoich obowiązków . Zastanawiam sie dlaczego taka osoba piastuje tak odpowiedzialne stanowisko będąc laikiem w temacie konserwacji zabytków
M
Marek Szajerka
W pierwszym rzucie powinno się zlikwidować etat miejskiego konserwatora zabytków. Przy obsadzie go przez obecną panią I.F. jest on zbędny i zbyt kosztowny. Miejski Konserwator Zabytków w Grudziądzu nie odróżnia muru obronnego miejskiego od muru obronnego zamkowego, o czym świadczy zawieszona na murze szyi bramnej Bramy Zamkowej szklana tablica informacyjna z adnotacją, że jest mur miejski z XIV w. Każdy może sobie ją przeczytać. W tej sytuacji taki projekt Klimka zapewne bez problemu uzyska akceptację Pani Konserwator.

Na początku swojego urzędowania Pani Konserwator oszpeciła gmach CKU, decydując o wymianie dachówek na niezgodną z oryginałem karpiówką. Przy tej okazji ponad 100 letnia drewniana więźba dachowa została dodatkowo obciążona 80 000 kg. Każdy 1 m2 karpiówki to ok. 20 kg dodatkowego ciężaru. Zgodnie z oryginałem powinna być też dachówka w kolorze zielonym. Teraz mamy fantazje w przypadku Klimka.

Marek Szajerka - historyk z 30 letnim stażem.
p
ptaszkowski
W dniu 04.06.2010 o 19:09, pika napisał:

Nie....no ja juz nie wiem, jak komentować te występy pana Wice...Przeciez jeszcze niedawno opowiadał, że nie ma sznas na razie na odbudowę....najpierw Góra zamkowa i pieniądze na rewitalizację tego terenu, archeolodzy, wykopaliska, wycinka drzew na Górze Zamkowej...Widac wybory są w stanie wskrzesić wszystkie pomysły, jeśli się nie ma własnych mozliwych do zrealizowania.Kończ waść sikora!Proponuję wykorzystać głupotę "wizjonera" i zamienić na energię elektryczną to na pewno pokryło by potrzeby zasilenia " świątyni biurokracji i głupoty" przy ul Ratuszowej.
M
Marek Szajerka
Uważam, że przy okazji realizacji takiego projektu najpierw powinien być zlikwidowany etat miejskiego konserwatora zabytków. Jeśli robi się problemy za wstawienie niewłaściwego z pierwotnym wyglądem plastykowego okna a tu obiekt wpisany do krajowego rejestru zabytków nieruchomych jest całkowicie zmieniony i pozbawiony swoich indywidualnych cech architektonicznych.
Zgodnie z autentycznym planem wieży można ją bez szwanku podnieść do wysokości ok. 10 m, czyli jeszcze ok. 7 m, z murem o grubości 3 m i kręconymi drewnianymi schodami w środku.
Sensacją okazały się grube mury zamku, ok. 4 m a tu "odchudza" się Klimka.

Marek Szajerka
o
optymista
V-ce Sikorka kiedyś opowiadała, że tramwaj będzie kursować na osiedle lotnisko, lecz po kilku latach okazało się , że wiadukt na Hallera ledwie dyszy i można sobie linie tramwajowa wybić z głowy. Teraz opowiada się (czytaj wciska kit), że odbudowana zostanie wieża KLIMEK. Z tego co mi wiadomo skarpa na której ma być odbudowana wieża KLIMEK osuwa się i już jest bardzo wysunięta w stronę Wisły. Należy ratować skarpę a nie opowiadać głupoty o odbudowie czegoś co wymaga solidnej podbudowy i bardzo ale bardzo mocnych fundamentów. Czy możliwe jest postawienie kolosa o wielu tonach na nogach wykonanych z połamanych zapałek. Zwykła naiwność, która nigdy nie będzie zrealizowana z uwagi na potężne koszta oraz masę uzgodnień, pomiarów itd. Jak wszystkim wiadomo o czym opisywał dokładnie WTQ obecna ekipa rządząca za nieświadomym przyzwoleniem zdewastowała przy wykopach na Klimku zainstalowane repery i pkt. obserwacyjne (skarpy nadwiślanej) celem monitoringu przedmiotowej skarpy. Więc są to zamiary (plany) osób nie mających jakiegokolwiek rozeznania w tym co mówią i sami planują z bujną wyobraźnią. Bez sensu. Życzę powodzenia chociaż wiem, że są to tylko chęci
G
Gość
Czym ci ludzie rządzący miastem się zajmują teraz klimka im się zachciało ...
p
pika
Nie....no ja juz nie wiem, jak komentować te występy pana Wice...
Przeciez jeszcze niedawno opowiadał, że nie ma sznas na razie na odbudowę....najpierw Góra zamkowa i pieniądze na rewitalizację tego terenu, archeolodzy, wykopaliska, wycinka drzew na Górze Zamkowej...
Widac wybory są w stanie wskrzesić wszystkie pomysły, jeśli się nie ma własnych mozliwych do zrealizowania.
Kończ waść sikora!
G
Gość
Co do Briowaru to spieszą się z wyburzeniem szpitala jak cholera. Wybory tuż tuż i Matłoszsczyk może nie zdobyć tego atrakcyjnego terenyu jak władza sie zmieni ,a tak za free wyburza dadzą gotowy teren pod budowe kolejnej pseudo galerii ale kasa misiu kasa jest w tym najwazniejsza.
W
Wyspas
Haha.Pan Sikora znowu bajki opowiada.Czego to on już nie obiecywał.Wysokościowiec na Rybackiej centrum handlowe po browarze.Teraz klimek.Ciekawe co jeszcze walnie przed wyborami. NIe wyszło z tramwajami to teraz metro bedzie budował.Śmieszny facet.Pozdro
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie