Dziś w Grudziądzu rozpocząć się miał trzydniowy XII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych. Do naszego miasta przyjechać mieli uczestnicy z całej Polski.
Chcieli, jak co roku, pochwalić się swoimi ostatnimi dokonaniami, poćwiczyć umiejętności, pod okiem profesjonalnego jury, spotkać się ze swoimi znajomymi z poprzednich przeglądów. Niestety, XII OPTAN został odwołany niemal w ostatniej chwili.
Niepełnosprawnym jest przykro
- Jesteśmy bardzo zawiedzeni - mówi z żalem w głosie Mirela Dziedziech, grudziądzanka od lat uczestnicząca w konkursie plastycznym. - Na tę imprezę czekamy zawsze cały rok, ponieważ zjeżdżają się do Grudziądza nasi przyjaciele z kraju.
- Do tego wydarzenia przygotowuję się kilka miesięcy - dodaje Janusz Kamiński mieszkający pod Grudziądzem, recytator i uczestnik konkursu w kategorii "teatr jednego aktora". - Było mi przykro, gdy dowiedziałem się, że OPTAN-u w tym roku nie będzie.
Odwołanie przeglądu oznacza też, że grudziądzanie nie będą mieli okazji, aby wybrać się na finałową galę oraz wernisaż.
Zabrakło pieniędzy
- Przyczyną odwołania tegorocznego OPTAN-u są problemy finansowe - tłumaczy Krystyna Grabowska, prezes Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu.
Centrum, o pieniądze na organizację imprezy - jak co roku - starało się m.in. w samorządzie i Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Miasto fundusze przygotowało. Jednak pieniędzy z PFRON-u nie udało się pozyskać na czas.
- W pierwszym konkursie nie uzyskaliśmy środków z PFRON-u z powodu dużej liczby wniosków. W drugim nie mogliśmy startować, bo pieniądze były przeznaczone na inne działania. W trzecim konkursie udało się nam pozyskać pieniądze, ale kiedy wpłyną one na nasze konto, będzie już za późno na organizację OPTAN-u - mówi prezes Grabowska i przekonuje, że bez funduszy z PFRON-u organizacja imprezy, której łączny koszt sięga 100 tys. zł nie była możliwa.
Dlaczego nie doceniono rangi imprezy?
Jak informuje Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON-u, pierwszy wniosek Centrum Rehabilitacji został oceniony przez trzech niezależnych ekspertów i uzyskał zbyt małą liczbę punktów, aby otrzymać dofinansowanie. - Z nieznanych nam powodów organizacja nie wzięła udziału w drugim konkursie - dodaje Tomasz Leleno.
Organizatorzy liczą, że Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych uda się przygotować za rok.