Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądzkie "Wodociągi" drugie w regionie w konkursie dla firm, w których pracuje się bezpiecznie

(marz)
MWiO w Gudziądzu wprowadzają innowacje, dzięki którym załodze pracuje się bezpieczniej i lepiej
MWiO w Gudziądzu wprowadzają innowacje, dzięki którym załodze pracuje się bezpieczniej i lepiej Maryla Rzeszut
Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia poddały się audytowi państwowej inspekcji pracy, która konkurs "Pracodawca - organizator bezpiecznej pracy" zorganizowała już po raz 21. Firma z Grudziądza zajęła 2. miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, w kategorii firm od 51 do 250 zatrudnionych.

Podnośnik zamiast haka

Sprawdzane były warunki pracy załogi - te, które wymuszają przepisy, ale także te, które firma sama wprowadza: innowacje i udoskonalenia, czyniące pracę bezpieczniejszą.
Czym wyróżniły się nasze "Wodociągi", że zasłużyły na wysoką ocenę inspektorów?

Ewa Ziętarska, kierownik biura obsługi zarządu i specjalista ds. kadr MWiO wyjaśnia: - Udoskonalenia techniczne eliminują zagrożenie urazami np. w pracach przy sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej. Dotychczas do otwierania włazów pracownicy używali niezbyt bezpiecznych "haków". Zamiast nich zastosowaliśmy podnośniki do pokryw włazów, co ułatwia pracę w utrudnionych warunkach.
Inny pomysł? Wprowadzono urządzenie do bezwykopowych napraw rur metodą Parkera. Niebezpiecznych robót w wykopach jest więc mniej. Usuwanie usterek w sieci można dzięki temu prowadzić nie naruszając nawierzchi. Mniej jest też utrudnień w pasie drogowym.

Kolejne usprawnienie: rękaw termoutwardzalny. Pozwala na renowację odcinków sieci, bez prowadzenia prac w głębokich wykopach. Bezwykopową wymianę rur umożliwia metoda krakingowa (ekipy nie są narażone na wypadek w głębokim dole).

Ułatwione zadanie mają też pracownicy odczytujący stan wodomierzy. Nie muszą wchodzić do piwnic czy studzienek, gdyż są wyposażeni w urządze nia radiowe do zdalnego odczytu. Te i inne udogodnienia pozwoliły zmniejszyć liczbę wypadków z 10 w 2011 r do dwóch w ub.r. Mniej jest wolnień lekarskich. Załoga liczy obecnie 247 osób.
"Wodociągi" zdobyły 2. nagrodę wśród firm od 51 do 250 zatrudnionych. Pierwsze miejsce PIP przyznała włocławskiej firmie produkującej wózki widłowe. W kategorii większych firm wygrała bydgoska Pesa.

Czytaj: Grudziądzkie "Wodociągi" otworzyły drzwi dla zwiedzających [zdjęcia,wideo]

Wodomierze odczytują z daleka

Ułatwione zadanie mają też pracownicy odczytujący stan wodomierzy. Nie muszą wchodzić do piwnic czy studzienek, gdyż są wyposażeni w urządze nia radiowe do zdalnego odczytu. Te i inne udogodnienia
(a jest ich długa lista) pozwoliły zmniejszyć liczbę wypadków z 10 w 2011 r do dwóch w ub.r. Mniej jest wolnień lekarskich.

Załoga MWiO liczy obecnie 247 osób.

"Wodociągi" zdobyły 2. nagrodę wśród firm od 51 do 250 zatrudnionych.
Pierwsze miejsce PIP przyznała włocławskiej firmie produkującej wózki widłowe. W kategorii większych firm wygrała bydgoska Pesa.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska