Niestabilność przepisów - na to Polacy, nie tylko przedsiębiorcy, narzekają najczęściej. Niekiedy trudno przewidzieć skutki, jakie przyniesie w przyszłości zlożenie (lub niezłożenie) jakiegoś dokumentu. Przekonała się o tym nasza Czytelniczka, pani Małgorzata, której logiczne myślenie sprzed kilku lat zaowocowało dziś... utratą sporej gotówki.
Kilkanaście lat temu pani Małgorzata urodziła panieńskie dziecko. Sąd udowodnił tatusiowi ojcostwo i mężczyzna został zobowiązany do alimentów. Nie płacił, więc pani Małgorzata otrzymywała na dziecko świadczenia z funduszu. Dziecko miało lat kilka, gdy jego mama powtórnie wyszła za mąż. Na panieńskiego syna, noszącego jej panieńskie nazwisko, wciąż dostawała świadczenia. Aż w 2005 roku, w miejsce świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, wprowadzone zostały tzw. zaliczki alimentacyjne przysługujące jedynie samotnym rodzicom.
- Panie z opieki wyjaśniły mi, że skoro jestem mężatką, to pieniędzy i tak nie otrzymam, więc składanie wniosku nie ma sensu - mówi pani Małgorzata. - Uznałam, że to logiczne, więc wycofałam się, choć w środku aż gotowałam się na tę jawną niesprawiedliwość. Przecież widziałam wokół mnóstwo pozornych "samotnych", żyjących razem, lecz bez ślubu, widziałam mnóstwo fikcyjnych rozwodów. Stwierdziłam jednak, że dla stu siedemdziesięciu złotych miesięcznie nie będę żyć na kocią łapę.
Tymczasem prawo znów się zmieniło. 1 października rozpocznie się wypłata świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Zastąpią wypłacane obecnie zaliczki alimentacyjne. Można już składać wnioski o nową formę pomocy. Gdyby pani Małgorzata w 2005 roku złożyła tamten nielogiczny wniosek i dostała odpowiedź odmowną, mogłaby ubiegać się o zwrot należności za cały ten okres. Warunkiem było dostarczenie dokumentów do 7 bm.
- Pani Małgorzata nie może, _więc liczyć na zwrot pieniędzy za okres, gdy była pozbawiona świadczeń - mówi Edyta Mokra, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. - Ma natomiast prawo do ubiegania się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego i to już od tego miesiąca, jeżeli złoży odpowiednie dokumenty do końca sierpnia. Warunkiem jest dochód w rodzinie nie przekraczający 725 złotych na osobę. _
We Włocławku ze świadczeń alimentacyjnych Miejskiego Oś-rodka Pomocy Rodzinie korzysta około 1600 rodzin. Wiele z nich znalazło sie w podobnej sytuacji, jak nasza Czytelniczka.