Spis treści
Pracownicy poza zasadniczym wynagrodzeniem otrzymują też kilka dodatków. Jednym z nich są pieniądze na wakacje.
Przeczytaj: Tyle dni wolnego przysługuje pracownikom w 2024 roku! Niektóre z nich mogą przepaść
Czym jest ZFŚS?
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest tworzony obowiązkowo w firmach, które zatrudniają ponad 50 osób, ale także w tych które zatrudniają miedzy 20-50 pracowników, wówczas jednak powoływany jest na wniosek pracowników. Wypłaty z ZFŚS zgodnie z art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przyznawanie pieniędzy uzależnione jest od sytuacji życiowej i materialnej rodziny pracownika. Nie ma znaczenia, kiedy pracownik idzie na urlop. Wypłata świadczenia należy się bez względu czy pracownik wyjeżdża na urlop czy zostaje w domu.
Pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie są wypłacane na równych zasadach. Zanim zostanie przyznane świadczenie pracownik musi złożyć oświadczenie o dochodach swoich i swojej rodziny. O tym kiedy należy złożyć oświadczenie zależy od regulaminu i zasad panujących w danej firmie.
Właśnie na podstawie danych z oświadczenia o dochodach pracownika, ale także członków jego gospodarstwa domowego, ustalana jest wysokość przyznawanego świadczenia. W praktyce oznacza to, że im więcej pracownik ma dochodów w domowym budżecie tym niższe świadczenie otrzymuje.
Ile pieniędzy dostaniemy w 2025 roku na urlop?
W wielu firmach wysokość świadczeń socjalnych publikowana jest w regulaminach, gdzie znajdziemy widełki kwot jakie będą otrzymywać pracownicy w danym roku. W galerii poniżej sprawdźcie, ile dostaną pracownicy w ramach wczasów pod gruszą w 2025 roku:
Pieniądze z ZFŚŚ
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to nie tylko dofinansowanie do wakacji. Z tych pieniędzy finansowanych jest wiele zadań. Zobaczcie, na co przeznaczone są pieniądze z ZFŚS.
Z funduszu finansowane są:
świąteczne paczki dla dzieci
wczasy pod gruszą
pożyczki mieszkaniowe
karty obiadowe
dofinansowanie kolonii i obozów dla dzieci
jednorazowe zapomogi
Fundusz tworzony jest przez pracowników. Wysokość odpisu na ZFŚS obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.
