Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grunty PKP należą się samorządom. Prezydent Inowrocławia występuje do premier Beaty Szydło

UM
- W świetle poniedziałkowej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego niemal wszystkie grunty PKP powinny być własnością samorządów - podkreśla prezydent Ryszard Brejza.
- W świetle poniedziałkowej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego niemal wszystkie grunty PKP powinny być własnością samorządów - podkreśla prezydent Ryszard Brejza. Dominik Fijałkowski
- Polsce grozi utrata miliardów złotych unijnego wsparcia. W świetle poniedziałkowej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego niemal wszystkie grunty PKP powinny być własnością samorządów i to od 27 lat. Oznacza to, że realizacja dziesiątek inwestycji, w tym także w Inowrocławiu, planowanych do realizacji na tych terenach, jest zagrożona - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Uchwała NSA w praktyce sprowadza się do tego, że decyzje, które przez lata wydawali wojewodowie, a dotyczące przekazania gruntów Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste PKP, nie mają żadnych podstaw prawnych. Tymczasem na tych terenach planowane są do realizacji inwestycje, w tym przy wsparciu unijnym. Wsparcie to jednak może zostać wstrzymane, ponieważ Unia Europejska przyznając pomoc, zastrzega, że może o nią się starać tylko właściciel gruntów lub osoba upoważniona przez właściciela. Skoro PKP nie jest (w świetle uchwały NSA) właścicielem, to nie ma prawa sięgać po miliardy złotych na już zaplanowane inwestycje.

W Inowrocławiu sprawa dotyczy przede wszystkim placu przed dworcem i ul. Magazynowej. Przypomnijmy, to inwestycja planowana przez miasto, przy wsparciu unijnym i na gruntach, które - jak dotychczas sądzono - należą do PKP i które miały zostać przekazane miastu (w tej sprawie prowadzone były zaawansowane rozmowy z PKP). Decyzja NSA oznacza, że ta inwestycja będzie zagrożona, bowiem najpierw konieczne okaże się jej wstrzymanie ze względu na konieczność prawnego uregulowania sytuacji prawnej.

Z racji tego, że sprawa dotyczy całego kraju i związana jest z wielomiliardowymi inwestycjami, Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wystosował dziś (2 marca) do Premier Beaty Szydło wniosek o podjęcie takich działań, które ułatwią gminom sprawne i szybkie uregulowanie stosunków własnościowych w powyższych sprawach. We wniosku tym czytamy m.in.: "Wydaje się, że taki cel mógłby zostać osiągnięty poprzez zobowiązanie Wojewodów do pilnego zorganizowania trójstronnych spotkań pomiędzy gminami, Wojewodami i PKP, na których wypracowane zostałyby zasady współpracy w zakresie zgromadzenia stosownej dokumentacji potwierdzającej uprawnienia gmin w omawianym zakresie. Niewątpliwie sprawne skomunalizowanie nieruchomości będących w posiadaniu PKP przyspieszyłoby wprowadzenie regulacji prawnej określającej krótkie terminy wydawania rozstrzygnięć w tych sprawach, analogicznie do rozwiązań prawnych, które znajdują się w Kodeksie wyborczym czy ustawie o dostępie do informacji publicznej. Obecnie, kiedy PKP borykają się z problemami związanymi z gospodarowaniem nieruchomościami będącymi w ich posiadaniu, a gminy zainteresowane są ich przejmowaniem, podjęcie przez Panią Premier postulowanych kroków ułatwiłoby, zarówno samorządom jak i PKP, realizację zadań inwestycyjnych zgodnie z obowiązującym w Polsce i Unii Europejskiej prawem (…)". Prezydent Ryszard Brejza podkreśla, iż: "Każdy dzień zwłoki w rozstrzyganiu powyższego problemu ponadto naraża budżet państwa na coraz wyższe roszczenia nie tylko ze strony gmin, lecz również Unii Europejskiej (…)".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska