https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grupa radnych z Gminy Rogóźno pod Grudziądzem złożyła projekt uchwały ws. ośrodka zdrowia, a mieszkańcy petycję

Aleksandra Pasis
Na 4200 mieszkańców Gminy Rogóźno, obecnie w Ośrodku Zdrowia jest zapisanych 1500.
Na 4200 mieszkańców Gminy Rogóźno, obecnie w Ośrodku Zdrowia jest zapisanych 1500. Facebook/ Krzysztof Polesiak
Po tym jak wójt Gminy Rogóźno, Krzysztof Polesiak zaproponował własną uchwałę dotyczącą powierzenia Gminnego Ośrodka Zdrowia podmiotowi prywatnemu, grupa radnych złożyła swój projekt uchwały zobowiązujący wójta do podjęcia działań związanych z utrzymaniem GOZ jako publicznego. Część mieszkańców złożyła na biurko wójta petycję aby nie likwidować i nie "prywatyzować" GOZ. Sprawa ma stanąć na sesji 28 grudnia.

Zobacz wideo: Morsowanie dla każdego? Niektórzy muszą uważać!

O rekomendacji wójta Polesiaka pisaliśmy w połowie grudnia. Więcej w poniższym artykule

Z kolei grupa radnych, poprzez własną uchwałę chce zobowiązać wójta do "zintensyfikowania działań związanych z zapewnieniem świadczeń zdrowotnych w oparciu o formę Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej". Jakie konkretnie działania miałby podjąć wójt według inicjatorów uchwały? M.in.: negocjować z Publicznymi Zakładami Opieki Zdrowotnej, które zgłosiły gotowość wsparcia udzielania świadczeń medycznych Gminie Rogóźno (przyp. red. Gmina Grudziądz i Gmina Gruta). Radni oczekiwali od wójta sprawozdań z prowadzonych negocjacji aż do ich zakończenia.

Celem radnych podejmujących się tej inicjatywy uchwałodawczej jest to, aby zostały określone szczegółowe zasady:

  • świadczenia opieki medycznej dla mieszkańców gminy
  • przejęcia mienia dotychczasowego SPZOZ i zasady uregulowania dotychczasowych zobowiązań,
  • a także miałoby zostać zapewnione utrzymanie dotychczasowej formy i warunków zatrudnienia pracowników ośrodka zdrowia

Po tym jak ww. projekt trafił na biurko wójta, została wydana opinia prawna dotycząca tej uchwały. Radca prawna nie rekomenduje jej uchwalenia. Czytamy m.in. "Analiza treści uchwały nie pozostawia wątpliwości, że na wójta nałożono konkretny obowiązek, tj. podjęcie negocjacji z PZOZ, które zgłosiły gotowość do wsparcia udzielania świadczeń medycznych w Gminie Rogóźno wraz z
szczegółowym zakresem tych negocjacji oraz obowiązek sprawozdawczy, co w mojej ocenie stanowi przekroczenie zakresu upoważnienia udzielonego Radzie, które mówi o kierunkach działań wójta, a nie do określenia formy działania. W konsekwencji taka uchwała może być zakwestionowana przez Wojewodę. Nie rekomenduje je uchwalania
".

Mieszkańcy Rogóźna: - Nie dla likwidacji Gminnego Ośrodka Zdrowia

Z kolei część mieszkańców Gminy Rogóźno złożyła na biuro wójta Polesiaka petycję przeciwko likwidacji i "prywatyzacji" Gminnego Ośrodka Zdrowia. Mieszkańcy wyrażają w niej obawy że poprzez likwidację i oddanie w ręce prywatnego podmiotu GOZ może spaść standard opieki medycznej. Piszą m.in. "Decyzja o likwidacji i prywatyzacji godzi w nasze egzystencjalne i konstytucyjne poczucie bezpieczeństwa. Godzimy się na zmianę lekarza, ale jednogłośnie mówimy NIE likwidacji przychodni".

- Ta petycja wprowadza mieszkańców w błąd. Prywatny podmiot będzie działał w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc dostęp do świadczonych usług będzie bezpłatny - podkreśla wójt Krzysztof Polesiak.

Sesja, na której dalszy los ośrodka w Rogóźnie ma zostać określony we wtorek, 28 grudnia. Początek o godz. 10. Sesja będzie transmitowana on-line.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska