Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Rogóźnie pod Grudziądzem? Wójt ma plan likwidacji i wprowadzenia prywatnego podmiotu

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
- Na 4200 mieszkańców, obecnie w Ośrodku jest zapisanych 1500. Wraz ze zmianą operatora i nową ofertą  liczymy na "powrót" naszych mieszkańców, a co więcej na pozyskanie nowych pacjentów - mówi Krzysztof Polesiak, wójt Gminy Rogóźno.
- Na 4200 mieszkańców, obecnie w Ośrodku jest zapisanych 1500. Wraz ze zmianą operatora i nową ofertą liczymy na "powrót" naszych mieszkańców, a co więcej na pozyskanie nowych pacjentów - mówi Krzysztof Polesiak, wójt Gminy Rogóźno. sxc.hu
Pod koniec grudnia na sesji Rady Gminy Rogóźno w powiecie grudziądzkim mają stanąć dwa projekty uchwał, których autorem jest wójt Krzysztof Polesiak, a dotyczące Gminnego Ośrodka Zdrowia. Jedna w sprawie jego likwidacji a druga wydzierżawienia budynków prywatnemu podmiotowi medycznemu. Nie wszyscy radni są przekonani co do słuszności tego rozwiązania i zastanawiają się nad inną "opcją". Mieszkańcy z kolei napisali petycję przeciwko likwidacji Ośrodka i zbierają podpisy.

Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19.

Powodem likwidacji Gminnego Ośrodka Zdrowia w Rogóźnie jest problem z obsadą kierownika tej jednostki, jak również kłopoty w zakresie lekarzy świadczących usługi medyczne dla mieszkańców. Dwukrotna próba wyłonienia w drodze konkursu szefa Ośrodka nie powiodła się. Aby placówka medyczna mogła funkcjonować, wójt w październiku podpisał umowę o zarządzaniu GOZ z osobą spełniającą wymogi prawne. Jednak po miesiącu urzędowania, lekarka - kierowniczka złożyła wypowiedzenie, którego termin minął w grudniu. W drodze negocjacji zgodziła się jednak pełnić tę funkcję do 5 stycznia 2022 roku. W skutek problemów kadry zarządzającej, a także wizji odejścia medyków którzy zostali zatrudnieni przez odchodzącą kierowniczkę, wójt Krzysztof Polesiak podjął działania zmierzające do unormowania sytuacji zabezpieczenia opieki zdrowotnej dla mieszkańców Gminy Rogóźno.

Jakie? M.in. zwrócono się z propozycją wsparcia w zorganizowaniu opieki medycznej do sąsiednich samorządów: Gmin Łasin, Gruta i Grudziądz. Odpowiedziały dwie ostatnie. Ponadto taką samą prośbę wystosowały władze Gminy Rogóźno do trzech prywatnych podmiotów. Odpowiedział jeden wchodzący w skład grupy Euromedica z Grudziądza.

Sprawa wśród części radnych wywołuje wiele wątpliwości i niepewności. By je rozwiać omawiano ją podczas komisji radnych oraz sesji w ciągu ostatniego miesiąca. Na spotkaniach brali udział przedstawiciele ww. podmiotów zarówno samorządowych jak i prywatnych. Jednak wciąż radni Gminy Rogóźno nie wyrazili jasno ku jakiemu rozwiązaniu się skłaniają. A to do nich ostatecznie będzie należała ostateczna decyzja. Czasu nie ma już zbyt dużo.

Wójt Rogóźna:- Biorę pełną odpowiedzialność za wdrożenie mojej rekomendacji

Wójt Polesiak swoją rekomendację wyraził jasno w dwóch uchwałach, które przygotował. Jedna w sprawie likwidacji Ośrodka, a drugą w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie budynku GOZ na 20 lat w trybie bezprzetargowym Euromedice i powierzenie jej opieki zdrowotnej. Wójt Polesiak swoją rekomendację argumentuje m.in. tym, że prywatny podmiot zapewnia kadrę medyczną oraz katalog świadczeń na wysokim poziomie. Ponadto jest to rozwiązanie, które nie pociąga za sobą finansowania z budżetu gminy.

Wójt zaprezentował kierunki jakich oczekiwałby od nowego podmiotu. Wśród nich m.in.:

  • zapewnienie dostępu do pediatry i lekarza medycyny rodzinnej 5 dni w tygodniu według potrzeb mieszkańców
  • zapewnienie stomatologa dla dzieci i dorosłych (obecnie nie funkcjonuje)
  • rozszerzenie oferty o specjalistów, np. ginekologa
  • rozbudowa ośrodka zdrowia w oparciu o środki zewnętrzne (chodzi o to, by powstały dwa dodatkowe gabinety), a wkładem własnym w tę inwestycje były środki z tytułu dzierżawy
  • realizacja programów profilaktycznych
  • uruchomienie rejestracji pacjentów

Gwarantem realizacji tych oczekiwań w ocenie Krzysztofa Polesiaka jest Euromedica. By tak się stało, włodarz Rogóźna wystosował ww. uchwały: - Proponując je mam przede wszystkim na względzie utrzymanie ciągłości opieki medycznej dla mieszkańców Gminy Rogóźno, rozszerzenie oferty i dostęp do kadry lekarskiej. Stawiając na to rozwiązanie biorę pełną odpowiedzialność za jego wdrożenie, a co za tym idzie za zabezpieczenie zdrowotne ludzi z tego terenu.

Jednocześnie wójt podkreśla: - Budynek Ośrodka zostaje w zasobach samorządu. W przypadku zakończenia współpracy z Euromedicą przed upływem 20 lat, istnieje możliwość ponownego powołania Gminnego Ośrodka Zdrowia.

Wójt zapytany podczas sesji przez jedną z radnych o to, czy przygotuje też uchwałę z drugą możliwością nawiązania współpracy w zakresie prowadzenia GOZ przez ościenną gminę skwitował: - Nie przygotuję. I wyjaśnia: - Pomysł, aby wyjść do ościennych gmin pojawił się na radzie społecznej GOZ i był sygnowany przez przewodniczącą Rady Gminy, Hannę Hydzik. Nie podzielam optymizmu co do takiego rodzaju współpracy, tym bardziej że przewiduje ono nasze zaangażowanie finansowe. W przypadku połączenia Gmina Grudziądz byłaby organem wiodącym i miała większościowy głos. Taka konstrukcja to "węzeł gordyjski". Biorąc pod uwagę rynek lekarzy, uważam że powinniśmy związać się z podmiotem, który zapewni zabezpieczenie medyczne i trwale działa na rynku. Współpraca z gminą ościenną jest bardzo skomplikowanym "tworem" pod względem formalno - prawnym. Ponadto nie jestem przekonany, czy Gmina Grudziądz zapewniłaby odpowiednie zabezpieczenie medyczne. A chcę dodać również, że i to rozwiązanie wiązałoby się z likwidacją GOZ w Rogóźnie.

W rozmowie z "Pomorską", Jacek Zyglewicz zastępca wójta Gminy Grudziądz jasno zadeklarował, że samorząd byłby gotowy do udźwignięcia tego zadania.

Mieszkańcy piszą petycję do wójta aby nie likwidować ośrodka zdrowia

Z informacji jakie posiadamy, bynajmniej część radnych Rogóźna jeszcze nie złożyła "broni" i chce walczyć o to, by nie doszło do likwidacji GOZ. Na razie żadne wiążące decyzje nie zapadły. - Pracujemy nad alternatywnym rozwiązaniem do propozycji wójta - mówi Hanna Hydzik, przewodnicząca Rady Gminy Rogóźno.
Dodajmy, że radni także mogą wyjść z inicjatywą uchwałodawczą w odpowiedzi na projekt uchwały wójta Polesiaka. Mieszkańcy z kolei napisali petycję aby nie doszło do likwidacji ośrodka zdrowia. Zapowiadają, że złożą ją na biurko wójta na początku przyszłego tygodnia. W tej chwili są jeszcze zbierane podpisy.

Na 21. grudnia zaplanowano komisję radnych, podczas której będą omawiane propozycje uchwał wójta. 28 grudnia - sesja.

Jeśli radni poprą projekty wójta, wówczas rozpocznie się proces likwidacji ośrodka przez wyznaczonego likwidatora. Czynności te potrwają do 30 kwietnia 2022 roku. W międzyczasie nastąpi przejęcie Ośrodka przez nowy podmiot. Co ważne, przez cały czas - jak zapewnia wójt Polesiak - mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do świadczeń zdrowotnych na dotychczasowym poziomie.

Do sprawy będziemy wracali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska