Miasta i gminy z województwa kujawsko-pomorskiego coraz chętniej zmieniają dostawców energii elektrycznej. Wybierają firmy nawet z drugiego końca Polski. Dlaczego? Tak jest taniej. Samorządy mogą przeznaczyć oszczędności na inne inwestycje.
- Czekam aż włączą latarnie w Osielsku - mówi pan Grzegorz spod Bydgoszczy. - Słyszałem, że prąd kupowany jest z firmy z Rzeszowa. Czy aż stamtąd będą go do nas doprowadzać?
Nie jest ważne u kogo kupujesz elektryczność, otrzymasz ją w ten sam sposób. - Energia, wchodzi do jednego systemu i z niego wychodzi - tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki. - W bloku rodzina może kupować prąd przykładowo z Warszawy, inny sąsiad na tym samym piętrze z Rzeszowa. To tylko umowa handlowa między firmami energetycznymi.
Rynek energii elektrycznej w Polsce
Infografika: Monika Wieczorkowska
Gminy i miasta coraz częściej zmieniają dostawcę. Jeszcze kilka lat temu tego nie było, co im to umożliwia? - Po uwolnieniu rynku dla przedsiębiorstw nie jesteśmy przywiązani do jednej firmy. Możemy wybierać - wyjaśnia rzeczniczka URE. - To też siła zakupów grupowych. Urzędy, szkoły i inni łącząc się mogą kupić więcej - taniej.
- Nasza grupa zakupowa składa się z 16 gmin w dwóch powiatach - aleksandrowskim i radziejowskim - wyjaśnia Ryszard Borowski, wójt Konecka. - Przetarg zorganizował lider grupy - gmina Koneck. Prąd dostarcza obecnie do obiektów Polska Grupa Energetyczna, a oświetlenie uliczne zapewnia PKP Energetyka. Opłaca się to, bo kupujemy prąd taniej - o około 10 procent. W tych czasach to bardzo dużo. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na drogi.
Gminy są zadowolone, planują już ogłoszenie nowego przetargu na dwa kolejne lata.
Podobnie dziewięciu gminom z powiatu lipnowskiego elektryczność dostarcza PGE Obrót z Rzeszowa.
Również miasta widzą w tym oszczędności. Prąd m.in. do obiektów urzędu i szkół w Bydgoszczy dostarcza obecnie PGE. Umowę zawarto w grupie zakupowej (Bydgoszcz, gm. Barcin, Białe Błota, gm. Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Solec Kujawski). - Tak duża liczba odbiorców pozwoliła na zna- czne obniżenie stawki za dostawę energii - podaje Anna Strzelczyk-Frydrychz działu prasowego UM Bydgoszcz. - Według szacunków, oszczędności w zakupie energii tylko dla obiektów i lokali urzędu przez rok mogą wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W Toruniu prąd dostarcza Tauron Sprzedaż. - Według szacunków, oszczędności sięgają około 16 procent - podaje Magdalena Krzyżanowskaz Urzędu Miasta w Toruniu.
I w Inowrocławiu już niedługo do szkół, urzędów i miejskich spółek prąd popłynie z PGE Obrót - wygrany w sierpniu przetarg.
Zdarzają się i kłopoty przy zmianie dostawcy. - Nie otrzymaliśmy jeszcze faktur od poprzedniego dostawcy - tłumaczy Wojciech Sypniewski, wójt Osielska. - Firmy - stara i nowa - nie mogą się porozumieć. Siedzimy jak na bombie. Musimy trzymać pieniądze na zapas, by mieć czym płacić. Co do włączenia latarni, musimy najpierw podpisać umowę z firmą. Formalności mogą potrwać około dwóch tygodni.
