Premier Mateusz Morawiecki : - Nie ma ważniejszej sprawy niż rolnictwo - zapewniał 2 września podczas konsultacji z zaproszonymi przedstawicielami kilkunastu organizacji rolniczych (lista na dole strony). Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje na swojej stronie, że zaproszeni na spotkanie członkowie Agrounii nie chcieli wziąć w nim udziału.[/cyt]
Tak spotkanie komentuje Agrounia: "To my staliśmy 48 godzin na drodze i domagaliśmy się spotkania z premierem. Odbyło się podstępem. AGROUNIA nie została zaproszona. SKANDAL!!!!!!!!!!"
Tematy spotkania w ministerstwie rolnictwa
Z relacji resortu wynika, że premier Mateusz Morawiecki poprosił przedstawicieli rolników o zaprezentowanie najpilniejszych spraw, z jakimi boryka się polskie rolnictwo. "Zwrócił przy tym uwagę, że zależy mu nie tylko na informacji o tych problemach, które można rozwiązać stosunkowo szybko, ale też na tych, które wymagają perspektywy długookresowej".
Dominować miał temat afrykańskiego pomoru świń, a uczestnicy mieli zwracali uwagę, że mają ogromne problemy z Polskim Związkiem Łowieckim, który nie realizuje depopulacji dzików. Podkreślali, że takie operacje zostały przeprowadzone m.in. w Niemczech czy we Francji.
- Apeluję do Ministra Klimatu o to, aby bardziej skutecznie naciskał na Polski Związek Łowiecki. Tutaj również apel do PZŁ, aby podjęli skuteczną walkę z dzikami. Bez pomocy PZŁ walka z ASF jest bardzo trudna. My robimy wiele, ale bez odstrzału dzików tego po prostu się nie da wygrać - mówił minister Grzegorz Puda.
– Spotkanie trwało ponad 3 godziny – i co istotne – to sami rolnicy mówili, że dużo lepiej rozmawiać jest tutaj, w ministerstwie, niż na ulicy – podkreślił mnister.
Grzegorz Puda: - To kolejne z cyklu spotkań z rolnikami. Ustaliliśmy z premierem Mateuszem Morawieckim wiele ważnych kwestii między innymi dotyczących walki z ASF, ubezpieczeń rolniczych oraz Polskiego Ładu dla rolnictwa. Chcemy konsultować to z rolnikami i wprowadzać. Tematy są trudne, ale musimy rozmawiać. Jednym z priorytetów jest odbudowa polskiego przetwórstwa, które zostało zniszczone w latach 90.
Mateusz Morawiecki miał zapewnić: - Przedstawione dziś problemy zostaną rozpisane na poszczególne działania i w najbliższym czasie spotkamy się ponownie, aby ocenić stopień ich realizacji.
Grzegorz Puda zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawiona zostanie "konkretna propozycja zmiany systemu ubezpieczeń, który od lat jest jedną z bolączek polskiego rolnictwa". W trakcie spotkania była też mowa o Zielonym Ładzie.
Kto wziął udział w spotkaniu z ministrem rolnictwa i premierem?
Podczas czwartkowych konsultacji reprezentowane były następujące organizacje i związki zawodowe rolników:
- Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego,
- Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw,
- COBORU,
- Polska Izba Nasienna,
- Izba Zbożowo-Paszowa,
- NSZZ RI „Solidarność”,
- Zarząd ZPPRP,
- Narodowa Rada Rozwoju działająca przy Prezydencie RP,
- Polskie Stowarzyszenie Producentów i Przetwórców Konopi Przemysłowych (w organizacji),
- Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego,
- Krajowa Rada Drobiarstwa,
- Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu "POLDRÓB",
- Krajowa Rada Izb Rolniczych,
- Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych,
- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność",
- Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona",
- Związek Zawodowy Rolników "Ojczyzna",
- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Źródło: MRiRW
