W województwie kujawsko-pomorskim nie brakuje terenów leśnych. Lasy w naszym województwie podlegają pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu (działa przede wszystkim na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz w niewielkich fragmentach na terenie województw warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego) . Obejmuje lasy regionu kujawsko-pomorskiego o powierzchni ponad 430 tys. ha. Wśród nich wielkością i zwartością wyróżniają się Bory Tucholskie, Puszcza Bydgoska i Lasy Gostynińsko-Włocławskie.
Lasy zajmują prawie jedną czwartą powierzchni województwa kujawsko-pomorskiego.
Koniecznie zobaczcie:Siedzuń sosnowy to wyjątkowo smaczny grzyb. Zyskuje na popularności. Znacie go?
Kujawsko-Pomorskie to królestwo sosny (79,7 procent drzew). Pozostałe gatunki występujące w naszych lasach to przede wszystkim dąb - 7,2 proc, brzoza - 5,2 proc, olsza - 2,8 proc, oraz m.in. lipa, jesion, buk i grab (w sumie 5,1 proc.). Przeciętny wiek drzewostanów to 63 lata.
Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu.
Gdzie na grzyby w Kujawsko-Pomorskiem
Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Zobaczcie w poniższej galerii gdzie w naszym regionie jest najwięcej grzybów.